Creative & Visual, Social Impact

Bezdomovectvo sa nemusí stať ich realitou

Vo vianočnej kampani Vagusu sme ukázali, že bezdomovectvo nemusí byť realitou ľudí v núdzi

OZ Vagus pomáha ukončovať bezdomovectvo už 10 rokov. Málo ľudí však vie, že nepomáhajú iba na ulici, no snažia sa bezdomovectvu aj predchádzať. Vo vianočnej kampani sme chceli poukázať na to, že život na ulici sa nemusí stať realitou ľudí v núdzi. Vagus im môže pomôcť, aby neprišli o strechu nad hlavou. Potrebuje však na to pravidelnú podporu, keďže ide o dlhodobý proces.  

Keď už sa človek dostane na ulicu, je veľmi ťažké svoju situáciu zmeniť

Vagus sa každoročne snaží v ťažkej konkurencii neziskových organizácií, ktoré pomáhajú ľuďom bez domova, získať finančné prostriedky na svoje fungovanie a upozorniť verejnosť na tému bezdomovectva. V roku 2021 chceli v kampani zdôrazniť prevenciu bezdomovectva, čo bola neľahká úloha. Ľudia totiž historicky lepšie reagujú na urgentnú pomoc ľuďom na ulici či ochranu pred zimou, ktorá sa oveľa ľahšie zobrazuje.

„Keď sa už človek dostane na ulicu, je pre neho veľmi ťažké svoju situáciu zmeniť. Často pritom stačí podať pomocnú ruku včas, aby k strate domova neprišlo. Pravidelné dary nám pomáhajú pracovať s ľuďmi dlhodobo a rozvíjať spôsoby pomoci.“ Stanislava Fabšíková, marketingová manažérka OZ Vagus
VAGUS_zima_2021_1-min

Druhou výzvou bolo získať viac pravidelných darcov pre udržateľnejšiu pomoc Vagusu. Čím viac pravidelných darcov, tým väčšia istota, že Vagus bude môcť každý mesiac pomáhať nielen ľuďom, ktorí už o svoj domov prišli, ale aj tým, ktorým to hrozí. Naším cieľom bolo získať toľko darcov, aby od nich Vagus dostával aspoň 2000 eur mesačne.

Bezdomovectvo sa nemusí stať ich novou realitou

V kampani sme sa spolu s našou partnerskou agentúrou Mannschaft, ktorá stojí za kreatívnym konceptom spotu, odrazili od myšlienky, že strata domova sa môže stať pre ľudí v núdzi nechcenou novou realitou. V spote sme pracovali s démonickým maklérom, ktorý človeku v kríze ponúka jeho novú realitu – rozpadnutý dom, ktorý symbolizuje život na ulici.

Hlavnú postavu realitného makléra stvárnil herec Marcel Nemec, ktorý sa sám takmer dostal na ulicu. O svoju skúsenosť sa podelil aj vo Vagus podcaste.

Nevábnu realitu v podobe polorozpadnutej chatky zavesila na svoje stránky aj realitná kancelária Arvin & Benet. Medzi krásnymi nehnuteľnosťami sa zrazu objavila realita, ktorú nikto z nás nechce.

Účty treba platiť každý mesiac

V kampani bola pre nás kľúčová pravidelná pomoc. Na darovacej stránke sme preto do popredia vytiahli pravidelnú podporu, zobrazenú cez linku pomoci a krízový byt. Účty za telefón či nájom totiž treba platiť každý mesiac.

Význam pravidelnej pomoci sme ukázali aj na príbehoch pani Ilony a pána Gregora, ktorým práve krízový byt a sociálne poradenstvo pomohli z najhoršej situácie. S ich príbehmi sme pracovali nielen na darovacej stránke, ale aj na sociálnych sieťach a v newslettroch.

Kampaň sme spustili pri príležitosti podujatia Noc vonku, počas ktorého si ľudia môžu vyskúšať, aké to je nemať na noc strechu nad hlavou. Myšlienku podporili aj influenceri, ktorí zdieľali výzvu na darovanie aj Noc vonku. Práve počas nej desiatky ľudí zažili, čo znamená nemať v zime teplo domova.

https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2022/02/vagus-zima-2021-2-min.png
https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2022/02/vagus-zima-2021-3-min.png

Filmárka strávila tri dni na ulici

V oveľa ťažšej podobe si noc vonku (presnejšie dve noci) vyskúšala aj mladá filmárka Radka Šišuláková. Dostala fiktívnu identitu mladej ženy z detského domova, ktorá za pár týždňov minula našetrené peniaze, nepodarilo sa jej nájsť si prácu a skončila na ulici. K dispozícii mala len dve eurá na deň a na ulici prežila tri mrazivé decembrové dni.

Počas týchto troch dní absolvovala Radka upratovanie na Račianskom mýte v rámci projektu pracovnej rehabilitácie, vyskúšala si sociálne poradenstvo a navštívila aj Integračné centrum v Novej Cvernovke, kde sa s pracovníčkou Vagusu snažili nájsť jej prácu. Svoju skúsenosť zaznamenala v krátkom dokumentárnom filme.

Čo sme dosiahli

Napriek tvrdej vianočnej konkurencii Vagus vyzbieral viac ako 43 000 eur.

Veľkým úspechom je 167 nových pravidelných darcov a darkýň. Vďaka nim môže Vagus do konca roka získať ďalších 30 000 eur.

V silnej konkurencii sme zaujali aj médiá. Vagus sa objavil v 110 mediálnych výstupoch.

No najmä sa nám podarilo ukázať význam prevencie bezdomovectva, nielen priamej pomoci ľuďom, ktorí už o svoj domov prišli.