Digital Experience, Healthcare, Public Affairs

Zrod nového influencera – Vaxinátor vyvracia hoaxy o očkovaní

Jednoduchou komunikáciou, argumentáciou založenou na faktoch a slušnou diskusiou sme vybudovali komunitu bojovníkov proti hoaxom o očkovaní.
Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu
Klient: Asociácia inovatívneho farmaceutického priemyslu

O očkovaní sa dlhodobo šíria dezinformácie. Po vypuknutí pandémie sa vakcinácia stala jednou z najviac diskutovaných tém a počet nových hoaxov, ktoré bolo treba vyvracať narastal. Rozhodli sme sa preto zakročiť. Z predtým neznámeho vedca sme spravili influencera a z Vaxinátora sa stal relevantný a populárny zdroj informácií.

 

Ako ukázať ľuďom, že vakcíny sú bezpečné a účinné?

V prvom rade sme potrebovali lepšie pochopiť základné príčiny nedôvery Slovákov v očkovanie. Spojili sme preto odborníkov naprieč všetkými sektormi a aj na základe ich odporúčaní a dát vytvorili komunikačnú stratégiu. 

Našli sme pomerne neznámeho vedca, ktorý sám popularizoval vedu na svojom YouTube kanáli a urobili z neho influencera: Vaxinátora – bojovníka proti hoaxom o očkovaní. Za účelom zvýšenia kredibility sme sa rozhodli nepoužívať platenú reklamu na Facebooku a namiesto toho sme sa spoľahli iba na organický dosah.

https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2021/03/032-aifp-vaxinator-2021-1.png
https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2021/03/032-aifp-vaxinator-2021-2.png
https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2021/03/032-aifp-vaxinator-2021-3.png

Naše aktivity nezostali bez odozvy

Vďaka zrozumiteľnému a ľudskému jazyku sme sprístupnili tému očkovania širokej verejnosti. Dokázali sme zvýšiť povedomie o dôležitosti očkovania medzi ľuďmi, ktorí sa začali o túto tému aktívne zaujímať a zdieľať náš obsah. Účinne sme tak vyvracali hoaxy o očkovaní s pomocou novovybudovanej komunity bojovníkov proti dezinformáciám.

Naše publikum nebolo tvorené len členmi pro-vakcinačnej bubliny. Slušná diskusia a vyvážené informácie priťahovali ľudí naprieč celým názorovým spektrom. 

Vaxinátor sa stal centrom overených informácií o očkovaní pre mladých, matky aj zdravotníckych pracovníkov a hlavné mienkotvorné média ho začali citovať ako odborníka na tému. 

https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2021/03/032-aifp-vaxinator-2021-3-min.jpg

Stali sme sa aktívnou súčasťou dialógu o tom, ako znížiť nedôveru v očkovanie na Slovensku. Vaxinátor sa pripojil k politickým expertom, odborníkom a ďalším influencerom pri diskusiách za okrúhlym stolom, ktoré sa venovali budúcnosti očkovania na Slovensku.

Ministerstvo zahraničných vecí pridalo Vaxinátora na zoznam odporúčaných stránok, ktoré sa venujú boju proti dezinformáciám a hoaxom.

https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2021/03/032-aifp-vaxinator-2021-4-min.jpg

Výsledky

13 000

sledovateľov

183 000

likeov

21 655

zdieľaní


5,8 mil.

organický dosah jedinečných používateľov

7,48 mil.

organických impresií obsahu