Healthcare, Reputation Management, Social Impact

Vytvorili sme kampaň, ktorá od základu zmenila tréningy prvej pomoci

Väčšina ľudí zastáva názor, že farmaceutické firmy zaujíma iba zisk. Nie je to tak. S Pfizerom sme vytvorili reputačnú kampaň zameranú na vzdelávanie v oblasti prvej pomoci. Podľa odhadov záchranárov totiž prvú pomoc poskytuje iba 5 % Slovákov, pričom dochádza k zbytočným úmrtiam. Našim cieľom preto bolo naučiť čo najviac ľudí zachrániť život pred príchodom sanitky. Na záchranu života nepotrebujú drahé lieky, stačia im vlastné ruky a ochota pomôcť.

Stvorili sme Krajinu záchrancov

Vo februári 2013 sme spustili kampaň s názvom Krajina záchrancov, ktorá symbolizuje miesto, kde dokážu všetci ľudia poskytnúť účinnú prvú pomoc. Na tému sme sa pozreli od základov a vytvorili sme úplne nový systém teoretického a praktického vzdelávania v tejto oblasti. Našou cieľovkou boli najmä mladí ľudia, no aj zákonodarcovia a regulátori, ktorých sme chceli vtiahnuť do dialógu o zlepšovaní tréningu prvej pomoci.

Spojili sme sily s lekármi, záchranármi a kvalifikovanými trénermi prvej pomoci zo Slovenského Červeného kríža a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Svoje kapacity poskytli aj súkromní školitelia Falck a Life Star Emergency. Hlavným mediálnym partnerom kampane sa stala Televízia JOJ. 

„Ak tento projekt nenakopne ľudí naučiť sa prvú pomoc, potom sú Slováci odkázaní na vymretie.“ - Doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD., prezident Slovenského Červeného kríža a odborný garant Krajiny záchrancov

Kurz prvej pomoci pre každého

Na www.prvapomoc.sk sme vytvorili a zadarmo sprístupnili interaktívny e-learningový kurz. Každý absolvent dostali certifikát, vďaka ktorému sa mohol objednať na praktický nácvik postupov prvej pomoci za zvýhodnenú cenu v jednom z 50 školiacich centier po celom Slovensku. 

Okrem webu sme vytvorili aj mobilnú aplikáciu so základnými inštrukciami, videami a ďalšími užitočnými funkciami. 

Téma rezonovala v médiách a na eventoch

S prvou pomocou sme vyrazili aj medzi ľudí a priniesli ju na rôzne podujatia – napríklad na Dni prvej pomoci v Národnej rade SR. Témou sa stala aj na bratislavskom TEDx-e. Okrem toho sme absolvovali množstvo kurzov prvej pomoci v rôznych firmách a organizáciách.

https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2021/02/023-pfizer-kz-2020-1-1-min.png
https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2021/02/023-pfizer-kz-2020-1-2-min.png
https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2021/02/023-pfizer-kz-2020-1-3-min.png

Mediálna kampaň odštartovala vo veľkom. Televízna reklama bežala v hlavnom vysielacom čase TV JOJ po dobu 6 týždňov. Úvodná tlačová konferencia viedla k sérii podujatí pre médiá, kde sa mohli novinári priamo naučiť prvú pomoc v rôznych situáciách.

 

Kampaň pozitívne ovplyvnila aj reputáciu firmy

Išlo o najrozsiahlejšiu vzdelávaciu kampaň o prvej pomoci na Slovensku. Firma ňou zvýšila povedomie o tejto téme a vytvorila najdostupnejšiu vzdelávaciu platformu v tejto oblasti. 

Kampaň mala významný dopad aj na reputáciu Pfizeru. Vytvorila priestor na dialóg s mnohými subjektmi – či už priamo s partnermi projektu alebo podporovateľmi (Výbor NR SR pre zdravotníctvo, Úrad verejného zdravotníctva SR, lekári, pacientske organizácie, poisťovne, médiá a zamestnávatelia).

Výsledky

48 000+

unikátnych návštevníkov webu www.prvapomoc.sk

4 000

ľudí zapojených do e-learningu

30 000+

ľudí si za prvé 3 týždne nainštalovalo aplikáciu


140

výstupov o prvej pomoci v slovenských médiách ročne