Social Impact

Pomohli sme O2 poraziť hoaxy

Technológie sú dobrý sluha, ale zlý pán. Okrem veselých memečiek sa nimi šíria aj lži a nenávistné prejavy. Pre operátora O2 sme spoločne s Free Andy Agency a Zenith Media pripravili kampaň „Zdieľaj s rozumom“, ktorá učila ľudí neveriť každej blbosti.
Našou úlohou bolo dosiahnuť správny social impact kampane

Rúška a očkovanie nemajú význam. Týmito slovami sa divákom prihovorila známa tvár Zlatice Švajdovej Puškárovej. V skutočnosti však nešlo o moderátorku Markízy, ale o falošné video vytvorené pomocou umelej inteligencie – deepfake. Puškárová sa vo videu postupne menila na herečku Kristínu Tormovú, ktorá vysvetľovala, že sa nedá veriť všetkému.

 

Týmto videom odštartovala iniciatíva operátora O2, ktorá varovala ľudí, že hoaxy môžu ublížiť im aj ich blízkym.

Web, ktorému bolo rozumieť

V kampani bolo dôležité, aby O2 komunikovalo zrozumiteľne, jasne a prívetivo. Nešlo nám o to, hovoriť ľuďom, čo si majú, alebo nemajú myslieť. Chceli sme ich naučiť jednoduché postupy a rozpovedať príbehy, ktoré im ukážu, že nie je hanba naletieť, ale nepoučiť sa.

Obsahovo sme pripravili kampaňový web datujzodpovedne.sk, kde si ľudia mohli prejsť kvízom mediálnej gramotnosti a získať neobmedzené dáta na deň.

SEE_O2_hoaxy_2021_2-min
27 000 ľudí si otestovalo a vďaka tomu aj zlepšilo svoju mediálnu gramotnosť

Web sme s O2 pred spustením odskúšali v štyroch fokusových skupinách, aby sme si overili, že je naozaj zrozumiteľný a rozpráva jazykom, ktorý neodrádza skeptikov.

Príbehy, s ktorými sa dalo stotožniť

Oslovili sme ľudí, ktorí v minulosti verili konšpiračným teóriám, ale dokázali zmeniť svoj postoj na základe faktov. Bývalá antivaxerka Juliana prehovorila o tom, ako zmenila svoj názor na  očkovanie a ako ovplyvnila aj svoje okolie. Bývalý konšpirátor Samuel nám porozprával o tom, ako sa dostal od konšpiračných plátkov k serióznym médiám.

SEE_O2_hoaxy_2021_3-min

Osobné výpovede doplnili rady psychológov: Dušan Ondrušek poradil, ako by sa mal človek rozprávať s konšpirátorom a Vladimíra Čavojová dala svojich 8 tipov na to, ako myslieť kriticky.

Zabrali médiá aj influenceri

Kampaň sme za účasti Zlatice Švajdovej Puškárovej, Kristíny Tormovej, Dušana Ondrušeka a šéfa O2 Igora Tótha uviedli na hybridnej tlačovke v priestoroch firmy aj online.

SEE_O2_hoaxy_2021_1

Do kampane sa zapojilo 27 influencerov – takých, ktorých sme oslovili priamo, ale aj takých, ktorí sa pridali organicky.

Kampaň „Zdieľaj s rozumom“ naučila ľudí neveriť každej blbosti

O2 zašlo opäť ďalej

V kampani sme nechceli presviedčať iba presvedčených, a preto sme si všímali, ako v našom kvíze mediálnej gramotnosti dopadli ľudia, ktorí prišli z mainstreamových aj dezinformačných webov.

O2 počas trvania kampane predávalo vybrané nové zariadenia s varovnou nálepkou “Zdieľaj s rozumom” a odkazom na kampaňový web, kde ich zákazníci stále môžu nájsť rady na to, ako myslieť kriticky.

Férová nadácia O2 v rámci grantu Zdieľaj s rozumom rozdelila sumu 60 000 eur medzi projekty a organizácie, ktoré prispievajú k zdravšiemu informačnému priestoru.

Výsledky

2 000 000 ľudí

zasiahlo kampaňové deepfake video

120 000

návštev kampaňového webu

72 %

tých, ktorí začali kvíz, ho aj dokončili


Zlato

Zlatý klinec
kategória Kreativita v PR

Striebro

Zlatý klinec
kategória Kampaň

Bronz

Zlatý klinec
kategória Digital