Employer Branding

Máme appku, ktorá naštartuje zmeny vo firme. Hodila by sa aj vám?

V biznise treba rátať s neustálymi zmenami a vedieť na ne reagovať. Menia sa aj ľudia – ich profil, motivácie, požiadavky. Povedať už dnes, akú zmenu budete chcieť interne presadiť o 10 rokov, je takmer nemožné. No či to bude business development, vzdelávanie alebo triedenie odpadu, vždy pôjde v prvom rade o kolektívnu zmenu správania. Ako však získať celofiremný buy-in?

Zažili sme to aj my. Za 25 rokov sme od ľudí chceli najrôznejšie veci – vypĺňanie timesheetov, proaktívne prispievanie na naše sociálne siete, dodržiavanie takých alebo onakých pravidiel. Vyskúšali sme kreatívne interné kampane, príkazy aj pozitívnu motiváciu.

Najlepšie fungovala práve pozitívna motivácia. Tak sme sa rozhodli vytvoriť niečo, čím cez ňu budeme môcť podporiť naše hodnoty aj akúkoľvek zmenu správania vo firme. Niečo, čo bude koncepčne fungovať roky. Tým niečím je práve Seesame Appka, ktorej výhody môžete využívať aj vy.

seesame-app-case-20221

Pôvodne sme chceli spraviť digitálnu žiacku knižku, kde by si ľudia trackovali svoje vzdelávanie. Ale nakoniec sa nám to rozrástlo a appka sa stala oveľa komplexnejším nástrojom, ktorý toho na jednom mieste rieši veľa:

  • Motivujeme ľudí robiť veci, ktoré sú v danej chvíli dôležité pre náš rozvoj.
  • Navzájom sa inšpirujme a dávame si plnohodnotnú spätnú väzbu.
  • Oceňujeme (pochvalou aj materiálne) správanie a činy, ktoré sú v súlade s našou víziou.
  • Integrovali sme do nej takmer všetky firemné benefity.
  • Konečne máme mobilnú verziu pre naše vlastné timesheety.
  • Firemné logo a templaty už nemusíme hľadať na serveri ani pýtať od kolegov. Všetky tieto veci máme poruke.
  • Keďže sme appku odštartovali v čase koronových home officov, zároveň sme získali parádny nástroj, ako spolu komunikovať, potľapkať sa po pleci a zostať v kontakte aj v čase najväčšej izolácie.
  • Baví nás. 🙂

Ako to teda funguje?

Základom celej appky je bodový systém. Každý človek vo firme zbiera, ale zároveň aj rozdáva body, ktoré môže neskôr vymeniť za cool darčeky.

Poctivou diskusiou sme sa zhodli, kam ako firma smerujeme, na čo sa máme sústrediť a akú firemnú kultúru si chceme pestovať. Následne sme si určili:

  • za aké aktivity dostávajú zamestnanci body od manažmentu a svojich tímlídrov (mimoriadna kvalita a výsledky, proaktivita, tendre, vzdelávanie seba a kolegov, ale aj podpora marketingu a budovania nášho brandu),
  • za čo si posielame body všetci medzi sebou (tu sme veľmi benevolentní, jediná podmienka je, že treba napísať, za čo body sú, aby mal príjemca hodnotnú spätnú väzbu – napríklad za pomoc s prácou večer aj vypočutie v ťažkej chvíli).

Body, ktoré ľudia nazbierajú za to, že sú super, môžu nakoniec aj reálne vymeniť za niečo, čo má pre nich hodnotu. Pre niekoho je to firemný merch, bicykel alebo slúchadlá, pre iného poukaz na letenku alebo peňažný dar pre jeho obľúbenú charitu. Samozrejme, trochu sa aj pretekáme, kto nazbiera najviac. 🙂

Čo sme pomocou appky vyriešili?

 

Pozitívna motivácie pre akúkoľvek želanú zmenu

Snahu neustále sa zlepšovať máme vo firemnej kultúre. To si však prirodzene vyžaduje zamerať sa každú chvíľu na niečo iné. Manažment ale nemá zázračný prútik, ktorým švihne a všetci sú hneď in. Vyžaduje si to aktívne zapojenie celého tímu. Namiesto prútika už má appku, ktorá je skvelým nástrojom, ako motivovať a odmeňovať ľudí za ich prístup.

Hodnotná spätná väzba

Ak máte šikovný tím a kopu roboty, stáva sa, že ľudia sa vrhajú z projektu do projektu a na kvalitnú spätnú väzbu neostáva čas. A nejde len o feedback na prácu, ale aj o bežnú „kolegovskú“ interakciu a podporu kultúry, ktorá je pre nás dôležitá. Napríklad, keď si niekto nájde čas, aby vám pomohol, vypočuje vás, keď to potrebujte, alebo vám len uvarí kávu. Skrátka, kto si čo cení, to ocení. Body sa dajú poslať, len ak napíšete, za čo ste vďačný.

Je nás 50 a mesačne si poďakujeme v priemere 400-krát
https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2022/02/seesame-app-case-20223.png
https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2022/02/seesame-app-case-20224.png
https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2022/02/seesame-app-case-20225.png
https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2022/02/seesame-app-case-20226.png

Od schovávačky k one-stop-shop

Veci máme poctivo uložené na firemnom serveri. Ibaže tých vecí je tam už vážne dosť a neustále pribúdajú. Ak sme chceli zistiť, aký kód použiť pri tlači prezentácie pre Samsung alebo kde nájsť medialist food novinárov, museli sme hľadať ihlu v kope sena (rozumej medzi materiálmi za ostatných 25 rokov). Alebo napísať kolegom a priznať sa, že už zase nemáme heslo do monitorovacieho nástroja.

To sa vďaka appke skončilo. Dnes má každý zamestnanec všetky užitočné dokumenty na klik cez mobil. Pre nás sú to napríklad telefónne čísla, šablóny na prezentácie, budgety, hlavičkový papier, medialist či onboardingová brožúra pre nových kolegov. Okrem toho má každý vo svojom profile prehľad aj o svojej dovolenke. Všetky tieto veci zároveň motivujú ľudí, aby appku častejšie používali.

Našich 50 ľudí použije appku mesačne dokopy viac ako 2000-krát. To je v priemere viac ako 40-krát za mesiac na zamestnanca.
seesame-app-case-20227

Interná sociálna sieť bez trollov

Poznáte ten pocit, že sa chcete o niečo podeliť s kolegami, ale máte dilemu, či posielať ĎALŠÍ mali? „Pošlem to všetkým alebo len do tímu? Nebude to trápne a patrí sa to vôbec?“ V rámci appky sme si vytvorili internú sociálnu sieť, kde vieme zdieľať obsah, kategorizovať ho a diskutovať o ňom v bezpečnom prostredí. Najčastejšie medzi sebou sharujeme inšpirácie, no nestratia sa ani vtípky, odporúčania kávopičov či životné príhody.

Appka, ktorá nie je appka

Naša appka nie je mobilná appka v pravom zmysle slova. Nechceli sme totiž vyvíjať a následne draho udržiavať mobilnú aplikáciu pre iOS aj Android. Vyriešili sme to responzívnym webom, dizajnovaným primárne pre mobil, ktorý funguje na telefóne takmer rovnako ako mobilná aplikácia. Všetky funkcionality tak máme vo vrecku a na pár klikov. Appka je navyše prístupná aj z desktopu. Zároveň sa v nej môžeme denne stretávať s našou krásnou vizuálnou identitou.

88 % návštev je z mobilu
seesame-app-case-20222

Mohla by sa appka hodiť aj vám?

Naším cieľom nebolo vyvinúť produkt. No po takmer roku používania a vylepšovania sme presvedčení, že sa nám to podarilo. A netrváme na tom, že si ho necháme len pre seba. Práve naopak!

Táto appka je perfektná pre malé a stredné firmy (z pohľadu počtu zamestnancov). Pre vedenie je efektívnym nástrojom pozitívnej motivácie zamestnancov na dosiahnutie potrebných zmien. Pomáha budovať požadovanú firemnú kultúru, podporuje spoluprácu, spolupatričnosť a v zdravej miere aj súťaživosť.

Pre vás je dôležité vedieť, že jej funkcionalita, nastavenia, ale aj grafika a meno sa dajú meniť, aby vyhovovala akejkoľvek firme či kultúre. Je teda adaptovateľná, no zároveň už má jasne definované benefity.

Radi vám o nej povieme viac osobne, pretože je dosť možné, že sa vám bude hodiť.