Creative & Visual, Digital Experience

Ako spraviť z odbornej lekárskej spoločnosti miliónového influencera

Koľkokrát ste si do vyhľadávača zadali príznaky, ktoré vás trápia, a čakali ste, akú chorobu vám doktor Google diagnostikuje? Ľudia pri hľadaní odpovedí na svoje otázky dôverujú častejšie internetu ako skutočným odborníkom. A pandémia situáciu ešte zhoršila.
Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie
Klient: Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie

Problémom je, že človek na Facebooku okrem relevantných informácií natrafí aj na kopu nebezpečných hlúpostí. A tak sme sa spolu s lekármi zo Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie (SSAKI) rozhodli na začiatku roka 2021 počas druhej vlny pandémie zakročiť. SSAKI sa stala prvou odbornou lekárskou spoločnosťou na Slovensku, ktorá má vlastný profil na Facebooku. Ľuďom priamo do ich feedu prinášame užitočné, overené a pekne zabalené medicínske informácie o imunitnom systéme a alergiách.

Kašeľ, nádcha, soplík – chrípka, alergia či korona? Chatbot ti napovie

Po vypuknutí pandémie ľudia za každým kýchnutím či zakašlaním videli to najhoršie. Nepoznali COVID-19 a jeho príznaky. Neboli si istí, či majú obyčajnú chrípku, či sa u nich začína alergia alebo majú podozrenie na koronavírus. Práve tento “zmätok” sme využili ako aktualizačný moment.

Facebookovú stránku Alergológovia a imunológovia Slovenska sme úspešne odpálili pomocou špeciálneho chatbota. Ten ľuďom na základe príznakov jednotlivých ochorení, ktoré sa častokrát prelínajú, pomohol identifikovať, ktorému ochoreniu príznaky zodpovedajú. Vieme však, že chatbot nie je lekár a jeho “verdikt” nie je finálna diagnóza. Preto okrem nezáväzného názoru nášho chatbota dostali ľudia odporúčanie, aby v prípade, že sa necítia dobre, navštívili svojho lekára.

Vďaka chatbotovi a online kampani, ktorá ho dostala k širšiemu publiku, nám na stránku začali vo veľkom pribúdať fanúšikovia.

https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2021/10/ssaki-socialmedia-2021-1-min.png
https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2021/10/ssaki-socialmedia-2021-2-min.png
https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2021/10/ssaki-socialmedia-2021-3-min.png

SSAKI je lekárskym trendsetterom na Facebooku

Na facebookovej stránke sme zo začiatku uverejňovali príspevky, ktoré sa z pohľadu imunológie pozerali na aktuálne témy – COVID-19 a očkovanie. V komentároch sme si za to pekne vytrpeli. Dlhodobo však komunikáciu staviame na témach o alergiách, posilňovaní imunity a životnom štýle, ktorý nám v tom pomáha. Naše posty nie sú “len” informačné, no používatelia v nich nájdu konkrétne rady a odporúčania.

Hravú vizualitu, odľahčený tón aj vstupy od lekárov v komentároch si ľudia obľúbili. Postupne začali náš obsah vyhľadávať a zdieľať sami od seba. Náš organický dosah začal rásť.

⅓ celkového dosahu je organická
GrafSSAKI

Za necelý rok fungovania našu stránku followuje viac ako 5100 ľudí, oslovili sme ich však viac ako dva a pol milióna a získali viac ako tridsaťtritisíc interakcií na príspevky. Každý z našich postov získa priemerne 260 lajkov, 40 komentárov a 65 zdieľaní. 

https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2021/10/ssaki-socialmedia-2021-4-min.png
https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2021/10/ssaki-socialmedia-2021-5-min.png
"Vzdelávanie pacientov a laickej verejnosti v oblasti zložitej problematiky imunoalergológie predstavuje veľkú výzvu. Význam naberá v čase pandémie, ale aj kvôli šíreniu rôznych dezinformácií a hoaxov. Z tohto pohľadu našla naša odborná spoločnosť v podobe Seesame výborného partnera po všetkých stránkach - nielen odbornej, ale aj technickej a ľudskej." Miloš Jeseňák, prezident Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie

Kto je lepším zdrojom lekárskych informácií ako samotný lekár? 

Ako však odpovedať na komentáre ľudí, ktorí si pod príspevkami pýtajú odborné lekárske rady alebo argumentujú termínmi z medicíny? Do community managementu sme zapojili priamo Slovenskú spoločnosť alergológie a klinickej imunológie. Tím takmer 20 lekárov dennodenne odpovedá na komentáre a otázky ľudí. Trpezlivo, odborne a často aj vtipne a s nadhľadom.

 

Výsledky

5 105

followerov

viac ako
2,5 milióna

ľudí sme oslovili

viac ako
100 000

ľudí si na naše príspevky kliklo


viac ako
33 000

interakcií na príspevky

260 lajkov, 40 komentárov
a 65 zdieľaní

získa v priemere jeden post