Social Impact

Hlad trápi aj ľudí na Slovensku

Hlad a chudobu si často spájame s rozvojovými krajinami. Hlad sa však týka aj ľudí na Slovensku. A cez žalúdok ide nielen láska, ale aj pomoc.

S občianskym združením Vagus spolupracujeme už niekoľko rokov. Každý rok sa pred Vianocami pasujú s výzvou, ako ľudí upozorniť na túto závažnú tému a získať ich podporu.  Minulý rok im situáciu sťažili kríza a rastúca inflácia, ktoré ohrozujú aj samotný Vagus a ich pomoc. Ukázali sme preto verejnosti, že hlad sa týka aj ľudí na Slovensku. A že cez žalúdok ide nielen láska, ale aj pomoc. Napriek nepriaznivej situácii Vagus nakoniec vyzbieral 110 000 eur od takmer 2,5 tisíc darcov.

Ľudia sa viac báli otvárať peňaženky

Vagus pomáha ľuďom, ktorí sa ocitli na ulici, aj tým, ktorým to hrozí. Súčasťou ich pomoci je aj nízkoprahové centrum DOMEC, kde sa môžu najesť, umyť, dostanú zdravotné ošetrenie aj odborné sociálne poradenstvo. So zhoršujúcou sa ekonomickou situáciou je však čoraz ťažšie udržať ho v pravidelnej prevádzke. 

Na to, aby mohol Vagus aj naďalej každý deň poskytnúť 120 ľuďom teplé jedlo a všetky potrebné služby, potrebovali finančnú podporu. Pred Vianocami sme čelili konkurencii mnohých iných fundraisingových kampaní a aj nevôli ľudí otvárať peňaženky, keďže sa obávajú, aká bezprostredná budúcnosť ich čaká.

 

VAGUS_2022_hlad_1440x650_v2

Naši kreatívni kolegovia z Mannschaftu aj tento rok dali kampani hlavnú myšlienku a ideu. Tentokrát sa pri jej hľadaní vrátili do detských čias, k večernému stolu. Od rodičov sme totiž ako deti často počúvali, že by sme mali dojesť, lebo „čo by za to dali deti v Afrike“. My však vieme, čo by za to dali aj ľudia bez domova. 

Hlavnou myšlienkou kampane sa preto stal fakt, že hlad trápi aj ľudí na Slovensku. Jedlo bolo tento rok pre kampaň kľúčové. Domec totiž každý deň poskytuje 120 ľuďom teplú stravu a na to, aby v tom vo Vaguse mohli pokračovať, potrebujú podporu. Najesť sa tam chodia nielen ľudia bez domova, ale aj seniori, ktorí nezvládajú stúpajúce ceny. 

A je to práve jedlo, ale aj káva, čaj či koláč, ktoré sú často vhodným spôsobom, ako nadviazať kontakt s ľuďmi bez domova, ktorí potrebujú pomoc.

 

Hladom trpia aj tety, ktoré žijú v chatrčiach v Lamači

V kampaňovom spote sme cez známu situáciu, keď dieťa nechce dojesť večeru, ukázali, že hlad netrápi len deti v Afrike, ale aj tety, ktoré prespávajú na lavičkách v parku či uja žijúceho v stane za mestom. S touto myšlienkou pracoval aj rádiospot a pre Bratislavčanov sme vytvorili špeciálnu verziu videospotu, ktorý bežal v MHD a v ktorom sme spomenuli známe miesta ako chatrče v Lamači, most Lanfranconi či lavičky na Hviezdoslavovom námestí.

Na darovacej stránke sme dary premenili na konkrétnu pomoc – na plnú jedáleň v Domci či mesačnú teplú stravu. V kampani sme pracovali aj s reálnymi príbehmi ľudí, ktoré ilustrovali význam tejto základnej potreby – jedla – a dôsledky jeho nedostatku.

Túto myšlienku podporil aj Fero Joke alias Maja, ktorá zavítala do Domca a neúspešne sa snažila navariť pre plnú jedáleň. Z reelsu sa stalo najobľúbenejšie video na sociálnych sieťach Vagusu, ktoré prinieslo veľkú časť darov.  Kampaň doplnil aj špeciálny diel podcastu Vagusu a silnou súčasťou bolo podujatie Noc vonku, ktoré si spolu s príbehmi ľudí bez domova získalo aj pozornosť médií. 

Čo sa nám spoločne podarilo?

Napriek ťažkej spoločenskej situácii bola kampaň mimoriadne úspešná a Vagus vyzbieral viac ako 110 000 eur od takmer 2,5 tisíc darcov. Vďaka pravidelným darcom si do konca roka pripíše ďalších približne 146 000 eur.  Počas trvania kampane sa Vagus ocitol v desiatkach mediálnych výstupov a upozornili sme na skutočnosť, že inflácia a ekonomická kríza ovplyvňujú aj seniorov, ktorí budú čoraz naliehavejšie potrebovať pomoc. 

Vďaka vyzbieraným prostriedkom im bude môcť Vagus aj ďalej pomáhať a snažiť sa zabrániť tomu, aby ďalší ľudia prišli o strechu nad hlavou. 

Za spoluprácu ďakujeme skvelým pracovníčkam Vagusu, našim kolegom z Mannschaftu aj tímu z Playground.