Creative & Visual, Social Impact

Ako sme so SlovakAid ukázali mladým, že pomoc nepozná hranice

Prostredníctvom kampane Naša pomoc nepozná hranice sme sa snažili medzi mladými Slovenkami a Slovákmi zvýšiť povedomie o aktivitách SlovakAid a vyvolať v nich pocit hrdosti a záujmu.

Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu pod značkou SlovakAid podporuje projekty na pomoc ľuďom v najmenej rozvinutých a ohrozených regiónoch sveta. Prostredníctvom nich predsa pomáhame my všetci, a to už 20 rokov. Napriek tomu ale mnohí z nás netušia, čo to SlovakAid či humanitárna pomoc vlastne je. Našou úlohou bolo zmeniť to.

Prostredníctvom kampane Naša pomoc nepozná hranice sme sa snažili medzi mladými Slovenkami a Slovákmi zvýšiť povedomie o aktivitách SlovakAid a vyvolať v nich pocit hrdosti a záujmu. Jednoduchým a zrozumiteľným spôsobom sme teda ukázali, akú rôznorodú pomoc poskytujeme v zahraničí. Ideovo sme sa v kampani odrazili od myšlienky, že krajiny, v ktorých Slovensko pomáha, často nepoznáme. Ale to vôbec nevadí, lebo ani “Naša pomoc nepozná hranice”.

https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2023/04/artboard-1-copy-4.png
https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2023/04/artboard-1-copy-5.png

Začali sme od podlahy a zobrali do parády SlovakAid vizualitu. Produkčne nenáročným a hravým riešením sme značku priblížili širokej verejnosti. SlovakAidu sme tiež poskytli vzorové formáty, cez ktoré môžu na sociálnych sieťach ďalej komunikovať svoju činnosť.

Cieľové publikum sme oslovili prostredníctvom travelvlogerov. Tí na svojich účtoch zdieľali interaktívne kvízy o hraniciach a vedomostiach o krajinách, ktoré mladých vtiahli rovno do deja. Otázky neboli jednoduché. V závere kvízu naši cestovatelia priznali, že na mnohé by nedokázali odpovedať ani oni.

V kampaňovom videu sme zdôraznili myšlienku nesúcu sa naprieč kampaňou, a to, že nevadí, ak nepoznáme hranice niektorých krajín, záleží na tom, že pomáhame. Zinscenovali sme v ňom televízny kvíz, v ktorom respondenti, vrátane cestovateľa Patrika Paulínyiho, hádali názvy krajín len podľa obrysov ich hraníc. Dostali sa tak aj do úsmevných situácií. 

Na Facebooku a Instagrame SlovakAid sme ľuďom priblížili, čo je to humanitárna pomoc či rozvojová spolupráca a ako fungujú. Obsah sme rozdelili do 4 kategórií: príbehy spoza hraníc, predstavenie organizácií, ktoré SlovakAid podporuje, slovníček pojmov aj dôležité čísla a údaje. 

Napokon sme oslovili aj médiá a na webe SlovakAid pribudol článok, ktorý zrozumiteľným jazykom vysvetlil ich aktivity a prínos.

 

Výsledky kampane

  • Kampaň na sociálnych sieťach zasiahla takmer 100.000 používateľov 
  • Takmer 20.000 užívateľov interagovalo s uverejnenými postami 
  • Vďaka jednoduchej myšlienke sme zdôraznili, že máme byť na čo hrdí 
  • SlovakAidu sme ukázali, ako môžu v budúcnosti informovať o projektoch, ktoré podporujú