3 trendy/netrendy, na ktoré by značky mali myslieť aj v roku 2023

od
19. decembra 2022

Za dverami je rok 2023. Pre firmy a agentúry to znamená nielen nové projekty, ale aj nové komunikačné výzvy. S príchodom nového roka často hľadáme účinné trendy a nástroje, ako unikátne osloviť ľudí. My vám ukážeme 3 trendy/netrendy, ktoré sú tu už s nami síce dlhšie, no určite sa nad nimi oplatí zamyslieť pri nových aktivitách.

Dôverujte ľuďom, dajte im slobodu o vás hovoriť a hovorte s nimi

Máme na mysli vašich zamestnancov, fanúšikov firmy, online tvorcov a zákazníkov. Ak im dáte dôveru, oni sa vám na oplátku odvďačia. Teda, ak to robíte úprimne a autenticky (ale o tom neskôr). Začnime tým, prečo by značka mala byť ochotná vzdať sa 100 % kontroly nad svojím imidžom a mala by byť otvorená nechať ľudí o nej hovoriť. A rovno by ich mala aj podporovať. Je to jednoduché. Autentický obsah, ktorý vytvoria, je úspešnejší a viditeľnejší ako obsah od značky. Followeri sa s ním vedia ľahšie stotožniť.

Pochopili to aj firmy ako Youtube, TikTok či Instagram, ktoré založili tzv. “creator funds” a priamo podporujú tvorcov na svojich platformách. Tí produkujú čoraz viac brandového obsahu a značky majú viac možností na svoje zviditeľnenie. V roku 2021 vyplatil YouTube svojim tvorcom viac ako 15 miliárd USD. Využívať co-creation obsahu je efektívne pri kampaniach na sociálnych sieťach, a to hlavne na TikToku a Instagrame.

Je dôležité nezatvárať oči pred tým, čo o vás hovoria ľudia na internete. Nenechávajte tieto názory žiť vlastným životom, ale naopak, zapojte sa do diskusie. Reagujte na relevantné sťažnosti, komentáre, otázky a odpovedajte priamo konkrétnym ľuďom. 

Značka Skittles tak spravila po 9 rokoch, keď sa ospravedlnila, že sa zbavila limetkovej príchute cukríkov. Verejne odpovedala na kritické komentáre a každej osobe na Twitteri sa ospravedlnila. Celú tlačovku aj streamovala.

Ďalší príklad je Ryanair, ktorý je na sociálnych sieťach autentický a priamo komunikuje so svojimi fanúšikmi. Dokonca sa s nimi smeje na rovnakých vtipoch. Na sociálnych sieťach nájdete desiatky videí o tom, ako ušetríte na poplatkoch. Schovajte si oblečenie v obliečke na vankúš, kúpte si duty-free tašku na letisku alebo si oblečte, čo najviac vrstiev. Ryanair na tieto videá vtipne reaguje, že zavedie poplatky za vankúše a veľké kabáty. 

A čo majú tieto príklady spoločné? Vidíme, že firmy sa stávajú “osobami”, ktoré komentujú vaše videá, odpovedajú vám na Twitteri či priamo reagujú videami na TikToku. Firmy tiež podporujú svojich zamestnancov, aby hovorili o ich náplni práce a vzťahoch s kolegami. Zároveň podporujú online tvorcov, aby hovorili o ich produktoch, a sú ochotní im platiť za obsah. 

Jednoduchým príkladom co-creation obsahu značky a ľudí je známa kampaň od firmy Heinz.

Využite Metaverse na vytvorenie nových unikátnych zážitkov

Ošiaľ okolo Metaverse sa ustálil. Značky si uvedomili, že si na svojich avatarových zákazníkov budú musieť počkať. Už teraz však môžeme vidieť, že väčší úspech majú aktivity, ktoré umožňujú ľuďom robiť unikátne veci, ktoré v reálnom živote nezažijú. Koncert na stojáka v dave je klasika, ale koncert pod morskou hladinou? To už je niečo iné.

Túžbu po inakosti vidíme na správaní užívateľov už pri ich vstupe do Metaverse, a to pri vytváraní avatara. Tu sa vedia naozaj vyblázniť. Dúhové vlasy, elfie uši, upírie zuby či výber iného pohlavia. Online identitu využívajú na to, aby mohli byť niekým úplne iným. Aj z tohto dôvodu je Metaverse populárny v oblastiach fashion a gamingu. Svoje miesto tam už majú značky ako Nike, Gucci, Adidas či Louis Vuitton. 

V niektorých prípadoch má ale význam duplikovať zážitky z reálneho sveta. Hlavne vtedy, ak hrozí, že ide o miesta, ktoré už v reálnom svete nenavštívite. Ide napríklad o kampaň, ktorú sme vám ukázali v našom blogu o festivale z Cannes. Metaverse využili na uchovanie ukrajinských pamiatok, ktorým hrozí zničenie. Možno v budúcnosti budete navštevovať ZOO s vyhynutými zvieratami alebo sa budete prechádzať po neporušenom dažďovom pralese.

Nepýtajte sa: “Čo máme povedať?” Ale: “Čo máme spraviť?”

Časy, keď bolo zvykom, že značky mlčali o spoločenských a politických témach, sú dávno preč. Rovnako sa končí obdobie, keď stačilo, aby sa značky k citlivým témam len slovne vyjadrili. V oblastiach ako dezinformácie, zdravie či diskriminácia je potrebné, aby firmy aktívne bojovali proti problémom v spoločnosti a postavili sa na stranu spravodlivosti namiesto toho, aby stáli uprostred. 

Vo svete nájdeme veľa príkladov, keď kreativita a aktivity spoločností pomohli dosiahnuť veľkú zmenu v životoch ľudí napríklad tým, že prispeli k zmene legislatívy. Napríklad pomohli zefektívniť boj proti dezinformáciám či uľahčili prístup k antikoncepcii alebo prístup k menštručným potrebám, ako napríklad značka Lunapads. V USA sa zas minulý rok firmy spojili v rámci iniciatívy Election Day. Spoločne bojovali za to, aby mali zamestnanci v deň volieb voľno a mali dostatok času aj informácií na aktívnu účasť vo voľbách.

Je tu nová éra. Ľudia aj firmy chcú aktívne bojovať proti problémom v spoločnosti. Chcú prinášať pozitívne zmeny. Je len na nás nájsť odvahu a nebáť sa spraviť správnu vec, a to kedykoľvek si to situácia vyžaduje.

Ak vám tieto tipy nestačili, potom vám odporúčame pozrieť si report trendov od Ogilvy. Ten bol naším zdrojom inšpirácie aj pri písaní článku, ale ako to už býva, inšpiráciu nájdete všade okolo vás. 🙂