Novou zručnosťou komunikátora bude rozprávať sa s AI

seesame-news_004_AI copy od Dominika Pišťanská
Head of Editorial Content
21. marca 2023

Od konca novembra sa môže každý s pripojením na internet spýtať na čokoľvek umelej inteligencie známej ako ChatGPT. Čo všetko dokáže tento jazykový model, ale aj ďalšie, ktoré rýchlo pribúdajú? Kam nás môžu doviesť schopnosti a slabiny umelej inteligencie? Ako zmení prácu v komunikačnom odvetví?

Prítomnosť a čoraz bežnejšie používanie nástroja založeného na strojovom učení a neurónových sieťach vyvoláva kopec otázok. Pýtame sa ich aj my. Preto sme si na pomoc pri hľadaní odpovedí prizvali výskumníkov z Kempelenovho Inštitútu inteligentných technológií. 

Tento longform vznikol na základe diskusie Michaely Benedigovej, Managing Director & Partner at Seesame, Mariána Šimka, Deputy Director at KInIT a Róberta Móra, Researcher at KInIT, ktorú moderoval Dávid Benedig, Head of Digital Experience at Seesame. 

Čo sa dozviete: 

  • Prečo sa roztrhlo vrece s umelou inteligenciou?
  • Ako ovplyvní komunikačné odvetvie?
  • Je hrozbou alebo pomocníčkou? 
  • Ako s ňou môžeme pracovať?
  • Čo pre nás vie napísať najznámejší model ChatGPT? 
  • Aké sú ďalšie tooly?

Prečo je zrazu umelá inteligencia všade a ako to, že je voľne dostupná?

  • Výkonnosť počítačov sa dostala na dostatočnú úroveň na to, aby sa dali realizovať niektoré nápady, ktoré doteraz existovali iba v teoretickej rovine (Je to podobné, ako keď George Lucas čakal s nakrútením troch dielov Star Wars, kým sa filmárska technika dostatočne zdokonalí na to, aby to stálo za to 🚀). 
  • Zatiaľ najpoužívanejším modelom je ChatGPT. Neobjavil sa tu odrazu, hoci sa to tak na prvý pohľad môže zdať, keďže ho sprevádza celospoločenský wow efekt. Predchádzalo mu viacero podobných modelov s nižším množstvom trénovateľných parametrov. Napríklad starší model BERT ich mal 340 miliónov. Súčasný GPT-3, na ktorom funguje ChatGPT, ich má pre porovnanie 175 miliárd. Parametre si môžeme predstaviť ako neurónové prepojenia v mozgu, čím je ich viac, tým viac informácií model obsiahne. Vyšší počet zabezpečuje okrem iného aj to, že texty, ktoré boli pri starších modeloch kostrbaté dnes pripomínajú texty vytvorené ľuďmi. ChatGPT je oproti starším modelom zaujímavý aj tým, že je interaktívny a dá sa s ním priamo komunikovať.
  • Práve user friendly chatovacie rozhranie a to, že je model verejne dostupný (čo sa v minulosti nedialo, keďže AI nástroje testovali len uzavreté skupiny používateľov) prilákali milióny používateľov. 

Čo treba mať na pamäti: 

  • ChatGPT zatiaľ nie je pripojený k internetu, pracuje s dátami do konca roka 2021
  • Je vytrénovaný na verejne dostupných dátach, teda nepracuje s obsahom, ktorý je zaheslovaný alebo spoplatnený
  • Neoveruje pravdivosť informácií, ktoré poskytuje
  • Je vytrénovaný tak, aby odpovedal. Radšej teda poskytne akúkoľvek odpoveď (pokojne aj vymyslenú), než aby povedal, že odpovedať nevie 

Ako ChatGPT funguje? 

  • Keby sme sa chceli vyhnúť zložitým vysvetleniam, stačilo by povedať, že funguje na základe pravdepodobnosti. Dokáže skrátka uhádnuť, aké by malo byť ďalšie slovo vo vete. Závisí to od dát, ktoré má k dispozícii a od kontextov, ktoré sa v tomto objeme informácií najčastejšie vyskytujú.
  • Je ako oveľa inteligentnejšia verziu softvéru na automatické dopĺňanie dopytov, ktorý používa aj Google, keď vo vyhľadávači zadávate heslo, ktoré chcete nájsť. Táto technológia sa však neustále učí a zlepšuje svoje chápanie otázok a výziev.

ChatGPT vyvinula spoločnosť OpenAI

  • Vznikla v roku 2015 ako nezisková spoločnosť, ktorú spoluzakladal Elon Musk. V roku 2018 z nej však odišiel.
  • Cieľom spoločnosti je vývoj bezpečnej umelej inteligencie, z ktorej bude benefitovať celé ľudstvo. 
  • Spoločnosť OpenAI dala zadarmo k dispozícii grafické chatovacie rozhranie, aby ho otestovala. Už po dvoch mesiacoch od spustenia ho vyskúšalo viac ako 100 miliónov unikátnych používateľov.
  • Od roku 2019 do spoločnosti investuje Microsoft, preto už krátko po predstavení ChatGPT Microsoft ohlásil, že funkciu interaktívneho chatovacieho agenta postaveného na ChatGPT integruje do svojho vyhľadávača Bing.
„Už teraz vieme, že umelá inteligencia zásadným spôsobom zmení komunikačný biznis. Vidím potenciál v tom, že nám pomôže rozšíriť obzory našej kreativity, prispeje k automatizácii tvorby textov, ktoré nie sú náročné na aktuálnosť z pohľadu udalostí alebo z pohľadu faktov. Stále to však budeme my, kto bude zodpovedný za správnosť, pravdivosť a zmysluplnosť výsledku, ktorú umelá inteligencia zatiaľ nevie garantovať. Musím však povedať, že osobne sa na túto vzrušujúcu zmenu veľmi teším.“ Michaela Benedigová, Managing Director & Partner, Seesame

Ako umelá inteligencia ovplyvní komunikačný biznis?

  • Pomôže nám lepšie pochopiť cieľové skupiny
  • V slovenčine toho dokáže menej ako v angličtine
  • S tvorbou nápaditého claimu si zatiaľ neporadí. Podklad pre text, ktorý človek ďalej spracuje, však dokáže pripraviť na dobrej úrovni
  • Nateraz nám bude pomáhať ako ďalší účastník brainstormingov. Dokáže nám ukázať širokú paletu východísk, ktoré však budeme musieť stále kreatívne prepájať a spracovávať. Rovnako nedokáže zohľadniť nastavenú komunikačnú stratégiu a napasovať do nej svoje odpovede. 
  • Pomôže nám napríklad aj v tvorbe simulácií pri tréningoch krízovej komunikácie
„Z našej skúsenosti z práce s ChatGPT zatiaľ nie je vhodné, aby umelá inteligencia samostatne generovala idey do kampaní. To, čo navrhuje totiž nie je nijak prevratné. Keďže je ale v sumáre informácií, s ktorým pracuje, veľa dát, ktoré popisujú názory alebo potreby konkrétnych cieľových skupín, vie nám pomôcť s ich identifikovaním a empatizáciou s našou konkrétnou cieľovou skupinou.“ Michaela Benedigová, Managing Director & Partner, Seesame
moro-web_51330188664_o (1)

Má zmysel chcieť od ChatGPT kreatívnu odpoveď? 

Róbert Móro, výskumník v oblasti umelej inteligencie v KInIT: Model ChatGPT zatiaľ nevie, čo presne máme na mysli, ak od neho chceme kreatívnu odpoveď. S postupným rozširovaním zdrojov, s ktorými bude pracovať, a zlepšovaním postupov trénovania si to však môže osvojiť, ale nateraz sa to nedá stopercentne predikovať. Niektoré vlastnosti týchto modelov sa totiž začínajú zrazu objavovať, až keď sú dostatočne veľké.  

Umelej inteligencie sme sa spýtali, kto hral hlavnú úlohu vo filme Dědictví. Namiesto toho, aby sme dostali odpoveď, že ChatGPT odpoveď nepozná, odpovedal nesprávne, že to bol Jaroslav Dušek. Podobne ho skúšali aj v podcaste Studio N českého Denníka N

 

Vie teda ChatGPT, že nevie? A prečo odpovedá takto?  

ChatGPT je naprogramovaný, aby vygeneroval textovú odpoveď. V úvode ho nikto neučil, že existujú aj informácie mimo tých, ktoré má a s ktorými pracuje. Už teraz však na niektoré otázky odpovedá, že nerozumie kontextu otázky alebo na ňu nepozná odpoveď. Učí sa teda a aj nevedenie bude určite otázkou ďalšieho rozvoja modulu.     

simko-marian-web_51330185069_o (1)
„Ako komunikační experti dostávate do rúk úžasný nástroj, ktorý vám dokáže pomôcť s mnohými úlohami. Je pravdepodobné, že budú vznikať ďalšie takéto modely s fokusom na rôzne špecifické aktivity alebo oblasti. Môžu napríklad pomáhať konkrétnym profesiám. Otázkou dnes je, či budú mať dosť dát, s ktorými budú môcť pracovať. Základom v každom prípade je naučiť sa s týmito nástrojmi pracovať a používať ich na svoje bežné úlohy. Aj v komunikačnom odvetví, ale aj v ďalších sa tak vlastne formuje nový skill set, ktorého osvojenie  bude znamenať veľký posun v našej práci.“ Marián Šimko, Deputy Director, KInIT a tiež výskumník v oblasti umelej inteligencie

Čo všetko dokáže ChatGPT: napísať článok, scenár, mail, báseň, recept, poviedku, sloh, pracovný návod, zdrojový kód (alebo vám v ňom opraví chybu), zahrať vám oponenta v roleplay a precvičiť vás v argumentácii, zloží vám pieseň (aj s notami), pomôže vám vymyslieť darček či prekvapenie, vymyslí vám plán cvičenia alebo dovolenky, vysvetlí vám akýkoľvek problém, ktorému nerozumiete, a to v leveli, aký si zvolíte, a keď mu napíšete, aké potraviny máte doma, vymyslí vám recept.

 

Na akých nástrojoch môžeme kontakt s AI trénovať:

  • ChatGPT – Sám o sebe hovorí takto, keď ho požiadate, aby sa charakterizoval jednou vetou: Asistent umelej inteligencie s veľkým množstvom vedomostí a schopnosťou odpovedať na široké spektrum otázok
  • Midjourney – Model, ktorý vám podľa požiadaviek dokáže vytvoriť obrázok v rôznych štýloch
  • DALL.E – Model, ktorý vám podľa požiadaviek dokáže vytvoriť obrázok v rôznych štýloch
  • Poised – Rozšírenie Zoomu na feedback vašich prezentačných skills
  • Youper – Kontrolór psychického zdravia, monitoruje, ako sa majú napríklad ľudia s depresiou
  • Synthesia – Zadaný text dokáže prerozprávať nasnímaný moderátor, ktorého vytvorila umelá inteligencia. Výstupom je video s nahovoreným voiceoverom
  • Wellsaidlabs – Písaný text dokáže prerozprávať do audio podoby 
  • Happy Scribe – Video či audio nahrávku prepíše do textu. Dokáže tiež otitulkovať video

Nahradí teda umelá inteligencia profíkov v komunikačnom odvetví? 

Umelá inteligencia je obrovskou príležitosťou, ktorá určite redefinuje našu prácu. Nemyslíme si, že ju nahradí najmä v konzultačnej kompetencii a v citlivosti nevyhnutnej pri vnímaní spoločenského kontextu, strategickom uvažovaní a kreativite. Avšak dokáže výrazne zrýchliť niektoré úlohy, poskytnúť nám lepšie podklady a priniesť nové možnosti. Našou úlohou je naučiť sa s ňou pracovať, aby bola pre nás parťáčkou a konkurenčnou výhodou. Nové zručnosti si už teraz osvojujeme a sme nadšení.

V diskusiách o umelej inteligencii budeme spolu s KInIT pokračovať, takže stay tuned!

 

Celý záznam diskusie nájdete tu na linku.