Korporátny exodus z Ruska

Seesame_comment_odchod znaciek od Michaela Benedigová
Managing Director & Partner
18. marca 2022

V reakcii na nevyprovokovaný vojenský útok na Ukrajinu mnohé medzinárodné spoločnosti zaujali rýchlejší a ráznejší postoj k Rusku ako samotné štáty či medzinárodné inštitúcie. Niektoré značky sa z ruského trhu stiahli rozhodne a rýchlo a ich komunikácia smerom k verejnosti bola veľmi otvorená a priama, iné svoju pozíciu niekoľko dní zvažovali. Akej dileme vlastne čelia spoločnosti, ktoré zvažujú, či na ruskom trhu zostať alebo odísť?

Niektoré firmy svoje aktivity v Rusku pozastavili či ukončili nielen z ekonomických dôvodov, napríklad pre obmedzenia v ich dodávateľskom reťazci, ale aj z tých morálnych. Chceli otvorene vyjadriť svoj nesúhlas s ruskou agresiou a zároveň ukázať solidaritu s Ukrajinou, ktorá sa stala obeťou násilnej invázie. 

Na trhu však zostali aj veľké, známe spoločnosti, ktoré sa v Rusku napriek medzinárodným sankciám či morálnym dilemám rozhodli zostať. Pokračovanie spolupráce s Ruskou federáciou dnes ale so sebou nesie veľké reputačné riziko, niektoré značky to nemusia na západnom trhu tak jednoducho „rozchodiť”. Napriek hnevu, ktorý možno cítime, a chuti vynášať rýchle súdy, by sme sa ale mali na moment zamyslieť.

Nadnárodné spoločnosti nie sú zodpovedné iba za samotný biznis, ale nesú zodpovednosť aj za množstvo svojich zamestnancov, obyčajných ľudí, ktorí sa sami môžu dostať do problémov so stále agresívnejším režimom. Každé firemné rozhodnutie je preto mimoriadne ťažké a dôležité a obzvlášť v týchto dňoch nezostane bez následkov.

Zamestnanci, obchodní partneri a klienti na celom svete pozorne sledujú, aký postoj firmy pri obchodovaní s Ruskom a v Rusku zaujmú. Niektoré podniky sa rozhodli vydať cestou mlčania, no žiadne stanoviská či ignorovanie situácie v tomto čase viac škodí než pomáha a svoj postoj budú pravdepodobne musieť skôr či neskôr prezentovať. Firmy v tejto ťažkej situácii musia pochopiť, že zastavenie obchodných vzťahov s Ruskou federáciou je jednoducho otázkou postoja voči agresorovi, nie otočenie sa chrbtom bežným ľuďom. Popri jasne čitateľnom stanovisku môžu totiž naďalej pomáhať svojim kolegom či partnerom, no zároveň vysielať jasný signál podpory pre slobodný svet.