Iniciatíva proti nenávisti na internete #bezhejtu sa chytila a funguje

100_clenov_seesame od Dávid Benedig
Head of Digital Experience
18. júla 2023

Počet členov iniciatívy #bezhejtu, ktorú sme založili spolu s TrollWall , presiahol za dva mesiace jej fungovania stovku. Potvrdzuje to, že hejt na internete je celospoločenským problémom, ale aj to, že s nenávisťou na sociálnych sieťach chce bojovať čoraz viac aktérov zo všetkých sfér. Vďaka softvéru TrollWall sme skontrolovali, či sú diskusie na stránkach členov #bezhejtu slušnejšie. A aký je výsledok? Áno, sú, a to zásadne.

Obce a mestá, veľké značky, športové kluby, známe aj menej známe neziskové a mimovládne organizácie. K #bezhejtu sa neustále spontánne pridávajú inštitúcie, ktorým záleží na tom, aby bol slovenský internet miestom bez toľkej nenávisti. Spoločne majú členovia #bezhejtu už teraz dosah na takmer stotisíc komentárov mesačne a veríme, že vďaka neustále pribúdajúcim členom bude toto číslo ďalej rásť.

Sú diskusie na profiloch členov #bezhejtu slušnejšie?

V apríli tohto roka sme pomocou umelej inteligencie od TrollWall zanalyzovali viac ako pol milióna komentárov na 428 facebookových stránkach. Analýza ukázala, že viac ako 15 % všetkých komentárov má známky nenávistných prejavov alebo vulgárnosti. 

Nás zaujímalo, aký má naša iniciatíva zmysel a dosah, či naozaj funguje. Chceli sme zistiť, či sú čísla zo stránok našich členov iné ako je priemer slovenského Facebooku. Na základe krátkej analýzy zo začiatku júla 2023 môžeme spokojne povedať, že áno. Mesačne je pod kontrolou členov #bezhejtu takmer 100-tisíc komentárov, pričom priemerný podiel hejtu je 4,27 %. Toto číslo je však výrazne zdvihnuté jedným z členov, ktorý mal v sledovanom období vysoký podiel hejtu (nebudeme hovoriť kto, ale upozornili sme ich 🙂). Bez dát z tejto stránky by bol podiel hejtu iba 1,16 %, a to je naozaj pekný výsledok. 

Členovia iniciatívy sa zaviazali monitorovať komentáre a následne identifikovať a mazať hejt. Spôsob, akým to dosiahnu, si zvolí každý sám. My budeme diskusie na profiloch našich členov monitorovať a budeme ich pravidelne informovať, koľko hejtu sme zaznamenali na ich stránkach.

Ak vás zaujíma, aké to je manažovať stovky až tisíce komentárov na Facebooku, môžete si prečítať rozhovor s tromi ostrieľanými komunitnými manažérmi na našom webe.

O iniciatíve #bezhejtu

Iniciatíva #bezhejtu podporuje kultivovanú diskusiu v online prostredí. Jej cieľom je minimalizácia nenávistných prejavov na profiloch a online platformách firiem, verejných inštitúcií, mimovládnych a neziskových organizácií, médií a influencerov/influenceriek. Čím menej hejtu, tým viac priestoru zostane pre slušnú a konštruktívnu debatu. Informácie o iniciatíve aj kompletný zoznam jej členov nájdete na bezhejtu.sk.