Social Impact

Ide nám o život

Ako sme pomáhali budovať bezpečnejšie Slovensko pre LGBTI+ ľudí.

Teroristický útok na Zámockej, pri ktorom zomreli dvaja mladí ľudia, podčiarkol zlú právnu situáciu a spoločenskú akceptáciu LGBTI+ ľudí na Slovensku. LGBTI+ organizáciám sme od prvých dní začali pomáhať so strategickou komunikáciou. Strešná platforma Ide nám o život prepojila ich iniciatívy, ktoré sledovali spoločný cieľ – vytvoriť bezpečnejšie a inkluzívnejšie Slovensko. Spojencov postupne našli vo firmách aj verejnosti.

 

Jednotný a silný hlas pre rozmanitosť 

Po vražde pred Teplárňou sa začala mobilizovať občianska verejnosť. LGBTI+ organizácie a aktivisti chceli spájať sily, nevedeli však, ako na to. V priebehu 12 dní vznikla iniciatíva Ide nám o život, ktorá spojila viac ako 60 organizácií z celého Slovenska v ich úsilí. Pomohli sme iniciatíve s nastavením komunikácie navonok aj dovnútra. Spoločne sme zvládali mediálny nápor, koordinovali svoje aktivity a scitlivovali spoločnosť cez príbehy LGBTI+ ľudí, ich rodín a priateľov. O iniciatívu a situáciu LGBTI+ ľudí na Slovensku sa vo veľkom zaujímali domáce aj zahraničné médiá, čo prinieslo veľký počet mediálnych výstupov. Výzvu vláde a parlamentu podpísalo viac ako 32 000 ľudí a 100 organizácií.

 

 

https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2024/03/inakost-case-study1.png
https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2024/03/inakost-case-study2-1.png

Bezprecedentná mobilizácia súkromného sektora

Po teroristickom útoku LGBTI+ komunita potrebovala viac než len prejav solidarity – chýbal im silný spojenec, ktorý by podporil ich snaženie o férovejšie Slovensko. Firemná podpora práv LGBTI+ bola prítomná, avšak skôr individuálna ako koordinovaná. Spolu s viacerými našimi klientmi, ktorí sa stali hybnou silou firemného úsilia, sme vytvorili firemnú výzvu na zlepšenie práv a života LGBTI+ ľudí na Slovensku. Vďaka bezprecedentnej mobilizácii súkromného sektora získal neziskový sektor silného advokačného partnera v podobe viac ako 60 firiem vrátane najväčších zamestnávateľov. Výzvu sme prvýkrát odkomunikovali symbolicky na tlačovej konferencii pri príležistosti Medzinárodného dňa boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii (IDAHOBIT) 17. mája 2023. V októbri 2023 firmy predstavili ekonomickú štúdiu, ktorá zdôraznila výhody inklúzie a dala firemnému aktivizmu autentický hlas.

 

 

https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2024/03/inakost-case-study3.png
https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2024/03/inakost-case-study4.png

Nové bezpečné miesto nájdu LGBTI+ ľudia v komunitnom centre

Ani rok po útoku sa LGBTI+ ľudia necítili bezpečne. Napriek prvotnej vlne solidarity queer komunita neustále čelila nenávisti a útokom. Potreba mať bezpečné miesto, kde nájdu prijatie, rešpekt a budú môcť byť sami sebou, bola silnejšia ako kedykoľvek predtým. Spolu s Inciatívou Inakosť sme spustili fundraisingovú kampaň na nové komunitné centrum v Bratislave. Využili sme tak silný aktualizačný moment, ktorý nám pomohol pripomenúť verejnosti, akým výzvam čelia LGBTI+ ľudia na Slovensku, vyvolal v ľuďoch opätovný pocit solidarity a potrebu pomôcť a zároveň zaistil silnú pozornosť médií. Vďaka podpore verejnosti sme vyzbierali takmer 84 000 eur. Išlo o jednu z najväčších crowdfundingových kampaní na Slovensku a najväčšiu kampaň v histórii Inakosti.

Čo sme dosiahli?

  • Prepojenie 60+ občianskych organizácií v strešnej platforme Ide nám o život 
  • Vyše 7000 mediálnych výstupov v slovenských médiách o témach spojených s iniciatívou Ide nám o život  
  • 32 000 podpisov pod výzvu Ide nám o život 
  • 60+ firiem zapojených do firemnej výzvy 
  • 84 000 eur na nové komunitné centrum

AWARDS

SABRE Awards EMEA 2024

IN2 SABRE Award, category: This Year’s Issue: LGBTQ Rights 

SABRE Awards EMEA 2024

Najlepšia CEE kampaň roka, category: Advocacy - Issue Management 

DIGITAL PIE 2023

DIGITAL SPECIAL AWARD pre iniciatívu Ide nám o život


Cena Inakosti 2023

Cena za líderstvo v biznise pre firemnú výzvu 

Cena Inakosti 2022

Cena za počin roka pre iniciatívu Ide nám o život