Brand & Lifestyle

Ako sme sa rozlúčili s plastovým príborom v McDonald’s

Vytvorili sme integrovanú kampaň, ktorá originálnym spôsobom odprezentovala prechod prevádzok na drevený variant príborov a zároveň posilnila reputáciu značky smerom k zákazníkom a rôznym stakeholderom.

Spoločnosť McDonalds svoju udržateľnú stratégiu dlhoročne podčiarkuje aktívnymi krokmi. Tým najzásadnejším v minulom roku bolo zrušenie plastových príborov, ktoré zároveň odštartovalo uvedenie novej udržateľnej kampane – Naše Pretože. Ako však upozorniť na udržateľný prístup tak, aby sa to nestratilo medzi komunikáciou ostatných značiek? Musíte byť jednoducho originálni a viditeľní!

Vytvorili sme integrovanú kampaň postavenú na originálnych lavičkách

Áno, vidíte dobre. Keďže naším cieľom bolo zvoliť vhodnú komunikáciu udržateľnej stratégie spoločnosti, s osobitným dôrazom na znižovanie množstva plastov, museli sme priniesť originálny nápad, ktorým by McDonald’s čo najlepšie odkomunikoval vyradenie plastových príborov. A ak sa stále zamýšľate nad tým, čo majú plastové príbory spoločné s lavičkami, radi vám to prezradíme – úplne všetko. McDonald’s ich totiž prvýkrát použil na výrobu úžitkových lavičiek pre svojich zákazníkov. Plastové príbory up-cykloval a dal im tak ďalšiu šancu na „život“. Tento udržateľný symbol výmeny plastových príborov za drevený variant pripomína dôležitosť udržateľného prístupu zákazníkom dodnes.

„Naším cieľom je neustále minimalizovať používanie plastov na prevádzkach, a preto sme sa minulý rok rozhodli zaviesť drevený variant príborov čo najskôr, ako to bolo možné. Zostatkové plastové príbory sme účelovo zrecyklovali a vytvorili sme limitovanú edíciu piatich pútavých lavičiek, ktoré môžu zákazníci využívať na sedenie pri našich prevádzkach,“ hovorí Lucia Poláčeková, PR supervízorka pre McDonald’s Slovakia.

Cieľom kampane bolo posilniť reputáciu značky smerom k zákazníkom v danej oblasti a atraktívnou formou predstaviť verejnosti jej celkové snaženie v otázke udržateľnosti. A to všetko s ohľadom na neľahký positioning amerického gastro giganta.

https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2022/03/mcd-cutlery-20224-min.jpg
https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2022/03/mcd-cutlery-20225-min.jpg
https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2022/03/mcd-cutlery-20226-min.jpg

Pohodlne sa usaďte

Vytvorili sme integrovanú kampaň s kľúčovou novinkou v centre pozornosti. Doslova sme na ňu posadili zaujímavé osobnosti, influencerov, médiá i zákazníkov.

Komunikačnú stratégiu sme nepostavili na korporátnych udržateľných výrazoch, ale na príbehoch ľudí. Prostredníctvom špeciálneho mediálneho seriálu „Na lavičke, na slovíčko“ sme príbeh značky a jej snaženie v tejto oblasti rozpovedali zákazníkom nenútene, pomedzi zaujímavé zážitky a príbehy známych osobností.

 

https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2022/03/mcd-cutlery-20221-min.jpg
https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2022/03/mcd-cutlery-20222-min.jpg
https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2022/03/mcd-cutlery-20223-min.jpg

Odkaz do budúcnosti

Pre vybraných influencerov sme pripravili aj špeciálne prekvapenie – limitovanú personalizovanú distribúciu, v rámci ktorej sme im doručili symbolicky zarámované skutočne posledné plastové príbory McDonald’s spolu s listom, v ktorom sa dozvedeli všetky informácie o našej iniciatíve.

https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2022/03/pribory-foto.jpg
https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2022/03/pribory-foto-2.jpg

Výsledky

Kampaň na odkomunikovanie udržateľnej stratégie McDonald’s smerom k verejnosti zarezonovala v kľúčových médiách aj na vybraných IG profiloch.

  • Posilnili sme a upevnili vzájomný vzťah medzi McDonald’s a ich zákazníkmi.
  • Podporili sme vnímanie značky u spotrebiteľov ako spoločnosti, ktorá myslí na planétu a podniká s ohľadom na ňu.
  • V rámci kampane sme získali reach v podobe 1 484 572 ľudí a v médiách sme sa objavili 51-krát.
  • Navyše, franšízantom sa kampaň tak páčila, že na ich podnet, plánujeme podobnú aktivitu pri ďalšom znižovaní množstva plastov v tomto roku.