Brand & Lifestyle, Reputation Management

Ako sme oslávili 50 rokov ikonického nápoja Coca-Cola

Vedeli ste, že Coca-Cola sa na našom trhu vyrába už 50 rokov? Aby sa o tomto jubileu dozvedelo čo najviac ľudí, pripravili sme spoločne s agentúrou Fleischmann Hillard česko-slovenskú reputačnú kampaň. V nej sme sa zamerali nielen na lokálnu históriu značky, ale aj na súčasné partnerstvá v neziskovom sektore.

Prvá ikonická fľaša s nápojom Coca-Cola zišla z výrobnej linky v Česko-Slovensku v roku 1971. Aj napriek tomu, že sa na našom území vyrába už 50 rokov, je stále vnímaná ako zahraničný výrobok zo Západu a mnoho ľudí o jej lokálnej histórii netuší. Pri príležitosti výnimočného jubilea sme preto pripravili reputačnú kampaň, ktorá predstavila lokálny príbeh značky.

Coca-Cola je tu s nami už 50 rokov

Aby sme poukázali na lokálny rozmer značky, postavili sme stratégiu kampane na:

  • Exkluzívnom sociologickom prieskume agentúr STEM a FOCUS, ktorý zisťoval, aký je vzťah Čechov a Slovákov k značke
  • Zážitku pre novinárov prostredníctvom výpravnej online česko-slovenskej tlačovej konferencie s významnými lokálnymi hosťami
  • Charitatívnom projekte „50 miest pre dobrý skutok“, ktorý vďaka spolupráci s organizáciami Úsmev ako dar, Nadácie Terezy Maxové, Českým a Slovenským Červeným krížom putoval po celom Slovensku a Česku a učil sociálnych pracovníkov poskytovať prvú pomoc
  • Originálnom contente spojenom s doposiaľ neprezentovanými historickými dátami a fotografiami, v spolupráci s ambasádormi a odborníkmi
„Nápoj Coca-Cola sa vo svete vyrába už 135 rokov a spoločnosť pôsobí v takmer 200 krajinách sveta. V Česku a na Slovensku oslavuje úžasných 50 rokov. Je to pre nás mimoriadny míľnik a vážime si, že ho s nami Česi a Slováci oslávia tak, ako s nimi nápoje značky Coca-Cola oslavujú ich najvýnimočnejšie chvíle už po celé desaťročia,“ uviedla Natalia Stroe, CEO The Coca-Cola Company ČR/SR.

Spusteniu kampane predchádzalo štúdium historických prameňov, príprava materiálov a predovšetkým realizácia rozsiahleho sociologického prieskumu, ktorý zmapoval vzťah spotrebiteľov k značke a ich postoj k demokratickým hodnotám. Z prvých poznatkov vyplynulo, že Coca-Cola je pre pamätníkov socializmu najmä symbolom Západu a slobody, od čoho sme sa v komunikácii odrazili.

COCACOLA_50_20223-min

Späť ku koreňom

Hlavnú časť kampane odštartovala online česko-slovenská tlačová konferencia, na ktorej získali médiá množstvo dát, no nechýbali ani osobné výpovede známych osobností a stakeholderov o tom, čo pre nich Coca-Cola v mladosti predstavovala. Vďaka historickým a ekonomickým dátam, spolu s výpoveďami historika Martina Franca, sme prenikli do ekonomických, retailových aj lifestyle médií.

 

Aby sme nezostali len pri ohliadaní sa za minulosťou, spustili sme v ďalšej fáze kampane regionálny CSR projekt „50 miest pre dobrý skutok“, ktorý mal za cieľ vyškoliť sociálnych pracovníkov z 50 miest v Česku a na Slovensku v poskytovaní prvej pomoci. Ambasádorkou projektu bola Mária Čírová, ktorá spoločne s vybranými novinármi kurz sama absolvovala.

COCACOLA_50_20221-min

Kurzy odhalili chyby a mýty v prvej pomoci

Ako sa charitatívny projekt blížil k svojmu záveru, zozbierali sme skúsenosti účastníkov kurzov a premenili ich na sériu článkov o mýtoch v prvej pomoci. Odborné znalosti do článkov nám pomohol doplniť prezident Slovenského Červeného kríža, Doc. MUDr. Viliam Dobiáš.

Prostredníctvom cielenej a integrovanej kampane sa nám podarilo posilniť reputáciu značky, náležite odkomunikovať jej významné jubileum, zvýšiť medziročný predaj o 18 %, ale hlavne zdôrazniť jej nezameniteľný positioning v živote Slovákov.

Vďaka cielenej medializácii sme dosiahli 117 uverejnení v médiách, oslovili viac ako 7,6 milióna zákazníkov a dosiahli AVE hodnotu viac ako 95 000 eur.

Spolu s partnermi sa nám v rámci charitatívneho projektu podarilo preškoliť celkovo 500 sociálnych pracovníkov, ktorí prichádzajú do kontaktu s viac ako 4000 klientmi z neziskového sektora v Česku a na Slovensku.