Reputation Management

Ako sme kompetenciu pretavili do reputácie

Príbeh o tom, ako poradenskej firme Grant Thornton pomáhame posúvať Slovensko k lepšiemu miestu na podnikanie a na tomto prístupe budujeme reputáciu.

Ak chcete dostať do povedomia médií a odbornej verejnosti firmu z oblasti auditu a účtovníctva, potrebujete sa pozrieť na jej komunikačný potenciál inými očami. Namiesto úzko zameraných špecialistov hľadáte expertov, ktorí  sa na tému vedia pozrieť oveľa širšie. Do technických tém vnášate univerzálne princípy a popri problémoch ukazujete aj riešenia. Keď sme sa cez naše skúsenosti z finančného sektora a mediálnej práce na zložitých témach pozreli na potenciál Grant Thornton, nakreslili sme si dlhodobý plán, ako posunúť reputáciu firmy na iný level. Postavili sme ho na zapojení firmy do širokej diskusie o tom, ako urobiť zo Slovenska lepšie miesto na podnikanie. 

 

Počas piatich rokov sme systematicky a dlhodobo podnecovali analýzy a pripomienkovanie legislatívy, motivovali klienta nosiť inšpirácie zo zahraničia a povzbudzovali ho diskutovať s predstaviteľmi vlády na otvorených fórach. Angažovanie sa v prospech Slovenska doplnila séria podujatí s diskusiami o nebiznisových témach, ktoré však hrajú kľúčovú rolu v ďalšom smerovaní Slovenska ako spoločnosti. A v roku 2020 prišiel impulz, ktorý strategický prístup perfektne „doťukol“. Koronakríza priniesla nápad radiť firmám a živnostníkom, ako zvládnuť aktuálne problémy: pro-bono, prostredníctvom série webinárov.

 

Výsledkom tejto stratégie je nielen zásadne vyššia vizibilita v médiách, ale aj zapájanie odborníkov Grant Thornton do expertných panelov a diskusií. Z kvalitatívnych sond v oblasti veľkých firiem jasne vyplýva, že značka Grant Thornton je vnímaná ako obhajca férového prístupu štátu k podnikateľom a zároveň ako firma, ktorá sa snaží motivovať štátnu administratívu k modernému spôsobu správy daní a odvodov. A zároveň ako odborník, ktorý dokonale pozná legislatívu a vďaka tomu prináša úžitok svojim klientom. Vďaka našim skúsenostiam sa nám podarilo odomknúť potenciál poradenskej spoločnosti Grant Thornton a urobiť z nej trhový benchmark.

 

Ako z odborníkov vyrobiť expertov

Ako v každej firme, aj v Grant Thornton sedí množstvo odborníkov, ktorí sú vo svojej úzkej oblasti špičkou. Čo je však veľkým plusom pre biznis, je pre budovanie reputácie značky výzvou. Ak chcete prekonať striktné hranice kompetencie jednotlivých odborníkov a urobiť z nich „tím expertov“ značky, potrebujete zmeniť ich nastavenie. Vďaka dlhoročným skúsenostiam z práce s ťažkými témami sme prišli so systémom, ako to zvládnuť. Výsledkom je tím expertov, ktorí v svojich oblastiach hľadajú témy s komunikačným potenciálom a sú ich pripravení vysvetľovať spôsobom, ktorý je zrozumiteľný pre cieľové publikum. Navyše sa nám podarilo vytvoriť zostavu, ktorá sa vzájomne dopĺňa. Na konci dňa tak nekomunikujeme jednotlivé, izolované témy, ale vysvetľujeme širšie súvislosti, ku ktorým sa vyjadrujú viacerí interní špecialisti.

 

Naše témy cielia na pozíciu správy dňa

Vystavať reputáciu firme, ktorá je odborníkom v špecifickom segmente, je skutočná výzva. Dosiahnuť share of voice v odborných médiách zďaleka nestačí, tam zablúdi len minimum potenciálnych klientov. Naopak, firmy všetkých veľkostí čerpajú informácie z top ekonomických online portálov. Ambícia s Grant Thornton bola vždy jednoznačná: chceme sa uchádzať o pozíciu hlavnej ekonomickej správy dňa. Ako však konkurovať ekonomickému spravodajstvu, ktoré nikdy neviete zdolať rýchlosťou? Riešením je kvalitný obsah. Ak identifikujete vhodnú tému, vyťažíte z odborníkov potrebné dáta, vysvetlenia a odporúčania a vystihnete správny čas, bude hlavná ekonomická správa dňa patriť aj vám. Rovnako, ako sa to pravidelne darí s Grant Thornton nám. 

 

V Seesame vieme vďaka širokému portfóliu klientov a sektorov klientov prepájať. Silnú tému tak dokážeme postaviť na kombinovanej expertíze odborníkov viacerých klientov. Efektívny spôsob, ako vyskladať kvalitnú tému s kontrolovaným odkazom a reputačným benefitom pre viacerých klientov.

 

S manažmentom Grant Thornton sme si položili otázku, ako v čase koronakrízy využiť schopnosti expertov na pomoc ťažko skúšaným podnikateľom. A zároveň ako rozšíriť komunikačné kanály, na ktorých staviame budovanie reputácie. Vsadili sme na sériu webinárov, v ktorých experti reagovali na aktuálne dianie a vysvetľovali podnikateľom, ako chápať často zmätočné opatrenia a dostať sa k štátnej pomoci. Ktokoľvek sa mal možnosť pripojiť a pýtať sa. A najcennejšie rady z webinárov posúvame do médií ako servisné témy.

https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2021/01/001-gt-webinare-2020-1-min.jpg
https://d3i9l7sj72swdx.cloudfront.net/seesame/2021/01/001-gt-webinare-2020-2-min.jpg

Grant Thornton je vo svojom sektore stredne veľkou spoločnosťou. V čom však vyniká, je kvalita interných tímov a koncentrovaná expertíza. A takisto kontinuita (firma pôsobí na slovenskom trhu takmer 30 rokov). Keď sme tieto predpoklady skombinovali s našou stratégiou budovania reputácie, dosiahli sme po niekoľkých rokoch zásadný míľnik. Grant Thornton má v porovnaní s konkurenciou výrazný share of voice.

 

Tabuľka Share of Voice v tradičných a nových médiách:

SpoločnosťPočet výstupovDosah výstupov
Accace198137000
BMB Partners160157000
Grant Thornton8141000000
LeitnerLeitner8929000
VGD9275000

 

  • Názory Grant Thornton sú pravidelne v najsilnejších ekonomických médiách
  • Reputačná stratégia Grant Thornton je benchmarkom pre konkurenciu (ukazuje kvantitatívny prieskum)
  • Počet mediálnych výstupov narástol za 5 rokov o 120 x

 

Media výstupy podľa Newton

602 výstupov

2020

401
výstupov

2019

266 výstupov

2018


184 výstupov

2017

64 výstupov

2016

5 výstupov

2015