Ako sme dosiahli 100 % zaočkovanosť

seesame-comment-ockovanie049 od Zuzana Ozanová
Head of Employer Branding
22. septembra 2021

Pred marcom 2020 sme na home office strávili maximálne 2 dni do mesiaca. Dobre sa nám robilo spolu, v tvorivej nálade, usadení na kreslách či pri náhodných stretnutiach pri kávovare. Napriek tomu sme 12. marca 2020, v deň ohlásenia zatvorenia škôl, aj my ako jedna z prvých firiem zatvorili kanceláriu. Tak ako mnohí, ani my sme si nevedeli predstaviť, ako sa z open space presunieme do onlinu, no snaha ochrániť našich zamestnancov mala prednosť. Cestu k práci v online sme si nakoniec našli, no dnes opäť radi, na dobrovoľnej báze, chodíme aj do kancelárie. Pomáha nám aj pocit bezpečia vďaka tomu, že sme 100 % zaočkovaní. Ako sa nám to podarilo?

Snaha pomáhať našim zamestnancom v témach zdravia nie je u nás novinkou. Už dlhé roky ponúkame v rámci benefitov starostlivosť v súkromnej zdravotnej klinike, počas pandémie pribudlo preplácanie testovania – či už počas toho hromadného, aby sme ľuďom umožnili vyhnúť sa davom, či pred Vianocami, kedy mnohí plánovali vycestovať do svojej “bubliny”, no chceli tak urobiť s istotou o svojom zdravotnom stave.

Na jeseň minulého roka sme sa podujali aj na misiu takmer ako z Mission: Impossible, keď sme zamestnancom počas úplného nedostatku vakcín proti chrípke zabezpečili očkovanie priamo na pracovisku. Tento rok tento benefit rozširujeme aj o rodinných príslušníkov (a pre istotu sme to začali riešiť už v júli 😉).

Poslednou, nemenej dôležitou časťou skladačky, bola podpora informovanosti o očkovaní. V januári sme spustili projekt #ZaockujemSa, v rámci ktorého sme firmám a ich zamestnancom priniesli bezplatný komunikačný balík overených informácií o očkovaní proti ochoreniu COVID-19. Kampaň s nosným claimom Aby sme mohli… motivovala ľudí k očkovaniu cez situácie, o ktoré nás lockdown obral a ktoré by sme si vďaka očkovaniu mohli prinavrátiť.

Z tejto informačnej kampane sme čerpali aj u nás a prispôsobili ju nášmu prostrediu a situáciám, ktoré nám počas lockdownu najviac chýbali – ako napríklad každoročné odovzdávanie interných cien Vydra, ktoré sme uplynulú zimu museli po prvýkrát v ich histórii oželieť.

Ale nebolo to len o chýbajúcej srande. Každý z tímlídrov debatoval so svojím tímom a načúval obavám svojich ľudí. Na základe týchto otázok sme zorganizovali aj live stream poradňu s jedným z najväčších slovenských odborníkov, s imunológom prof. MUDr. Milošom Jeseňákom. Zamestnanci sa anonymne mohli pýtať otázky týkajúce sa zdravotného stavu, aby tak mohli urobiť správne rozhodnutie pre seba či svojich blízkych.

Ako drobnosť na záver sme pre tých, ktorí stále váhali pre obavy, ako sa budú cítiť po očkovaní, zaviedli aj deň voľna navyše.

A čo ďalej? Vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu sme sa napriek 100 % zaočkovanosti k povinnému dochádzaniu do kancelárie nevrátili. Nechávame na každom zamestnancovi a tíme, aby si nastavili podmienky, ktoré im vyhovujú. Niektorí zamestnanci žijú so starými rodičmi či inými blízkymi, ktorí z rôznych dôvodov nemohli byť očkovaní, a preto sa snažia byť v stretávaní naďalej opatrní. Pre tých, ktorí do kancelárie chodia, sme sa snažili vytvoriť čo najbezpečnejšie prostredie. Od polovice septembra fungujeme spôsobom OTP, a preto na naše eventy aj do officu majú prístup len zamestnanci, klienti, dodávatelia a hostia, ktorí sú očkovaní, majú aktuálny test či ochorenie COVID-19 prekonali. Upravili sme náš Seesame semafor a všetkých informovali, ako postupovať, ak sa nakazí niekto z nás alebo prídeme do kontaktu s nakazeným. Aj naďalej v rámci benefitov preplácame rýchle PCR testy, ak by sa niekto po dovolenke alebo rodinnej akcii chcel pre istotu otestovať.

V skratke, nie je to o žiadnych komplikovaných mechanikách. Je to “len” systematická práca a načúvanie ľuďom. Týmto spôsobom a pomocou prieskumov pomáhame aj iným firmám nenásilnou formou zvýšiť informovanosť ich zamestnancov a prispieť k vyššej zaočkovanosti.

Aby sme mohli opäť spolu tvoriť, stretávať sa v kuchynkách, zabávať sa na happy hours či len úplne normálne žiť.