Ľudia veria v korone viac firmám ako vládam

seesame-comments___022-min od Dávid Benedig
Head of Digital Experience
4. februára 2021

Edelman uverejnil nový Trust barometer. Na vzorke viac ako 33 000 respondentov z 28 krajín opäť zisťoval, čomu a komu ľudia veria. Tentokrát, samozrejme, cez optiku pandémie, ktorá nás v minulom roku zasiahla. Pozrime sa teda, čo sa zmenilo a či zistenia platia aj pre Slovensko. 

Z prieskumu vyplýva, že na jar minulého roka, keď epidémia prenikla do celého sveta, mali politickí lídri vskutku jedinečnú šancu. Ich dôveryhodnosť bola na dlhodobých maximách. Ľudia očakávali, verili, že politickí lídri majú plán, ako nás rýchlo previesť covidom. Ak by sa im to podarilo, mali by u voličov pravdepodobne “vystaráno” na dlhší čas. Zdá sa však, že svoju šancu premárnili a o dôveru prišli. (snáď okrem Nového Zélandu, Singapuru, Islandu a zopár ďalších svetlých príkladov).

Na ich obranu treba povedať, že čelia bezprecedentnej situácii a zároveň že až teraz sa odkrylo mnoho problémov, ktoré na Slovensku aj v iných krajinách dlhé roky zapadali prachom. To však nezmierňuje závažnosť situácie, ktorej čelíme. 

bubble

V máji bola dôvera ľudí v politikov na vrchole

 

To, o čo prišli politici, dokázal získať súkromný sektor. Práve firmy skončili v hodnotení ľudí ako najdôveryhodnejšie. Za nimi nasledovali mimovládne organizácie, potom vlády a najskeptickejší sú ľudia voči médiám. 

Pandémia všeobecne nahráva konšpiráciám, čo sa pravdepodobne odrazilo na dôveryhodnosti médií. Je naozaj ťažké vyznať sa v informačnom pretlaku a chaose. No zdá sa, že práve firmy dokázali ľuďom poskytnúť najväčšiu istotu a dnes ich ľudia ako jediné zo štvorice hodnotených inštitúcií považujú nielen za kompetentné, ale aj etické. 

biznis

Trust barometer ukazuje čísla no neuvádza dôvody. Tu je teda naša interpretácia:

 

  • Ľudia majú počas pandémie oveľa väčšie očakávania od politikov ako od firiem. Predsa len, je to naša vláda, najvyššia inštancia, posledná záchrana. O to viac sú ľudia sklamaní, ak sa v ich očiach tieto očakávania nenaplnia. Firmy to mali z tohto pohľadu ľahšie.
  • Mnoho ľudí prišlo, bohužiaľ, kvôli pandémii o prácu. No tie firmy, ktoré neprepúšťali alebo našli spôsoby ako zamestnancov podporiť, transparentne komunikovali a vytvárali bezpečné prostredie, napríklad umožnením práce z domu, preplácaním testov a pod. si získali veľa dobrých bodov. A tie sa im v budúcnosti vrátia.
  • Boli to práve súkromné firmy a ich lídri, ktorí zdvihli vlajku do boja s vírusom a dosiahli viditeľné výsledky. Na začiatku išlo napríklad o firmy, ktoré začali produkovať chýbajúce materiály ako rúška alebo dezinfekcie. Lídri z biznisu zakladali a podporovali iniciatívy poskytujúce urgentnú pomoc – ako napríklad Kto pomôže Slovensku. A vďaka súkromným firmám tu máme rôzne druhy testov (aj slovenských) a onedlho aj tretiu schválenú vakcínu.
  • Tento rok sme videli po svete snáď tisíc rôznych kreatívnych ciest, ktoré si firmy našli, aby mohli pomôcť rôznym skupinám a ukázali sa v dobrom svetle. Uvoľnené softvéry pre učiteľov, študentov a ľudí na home office, jedlo a pitie pre ľudí v prvej línii, sponzorovaný kultúrny program na dlhé chvíle doma alebo aj bezplatné prémiové predplatné na porno.
  • Biznisové prostredie sa dokázalo s pandémiou vysporiadať oveľa flexibilnejšie ako štát. V roku 2020 sme boli svedkami raketovej digitalizácie. To, čo malo trvať roky, sa udialo v priebehu týždňov. A povedzme si, to je možno jedna z mála pozitívnych vecí, ktoré nám “hnusoba” priniesla.

Toľko k Trust barometru, ktorý nastavuje zrkadlo práci v uplynulom roku. V roku 2020 sa nám však s covidom vybabrať nepodarilo. Čo bude ďalej, uvidíme. Prichádza snáď posledná a najdôležitejšia etapa – očkovanie. Ak ho zvládneme, môže to byť pomerne rýchly koniec pandémie a návrat do “normálu”. Ak nie, prepad dôvery bude pokračovať.

 

 

Naše odporúčania:

  • Každý z nás môže byť influencer. Potrebujeme prehlušiť hlas konšpirátorov a pre zmenu prevziať hlavnú úlohu. Overujte si informácie a posúvajte ďalej len dôveryhodný obsah. Dajte svojmu okoliu vedieť, že sa chystáte dať zaočkovať. Práve vy máte šancu presvedčiť svojich skeptických blízkych. Snáď budeme prekvapení, koľko nás je.
  • Je čas, aby firmy a ich šéfovia zaujali pozíciu voči očkovaniu. A to nielen verejne, ale najmä v internej komunikácii voči svojim zamestnancom. Možností je mnoho. Lídri môžu hovoriť o svojej vakcinácii a ísť tak príkladom, zamestnávatelia môžu poskytnúť poradenstvo pre ľudí, ktorí majú otázky a obavy. Vymyslieť sa dá interný motivačný program (napr. voľno v deň očkovania ako pri darovaní krvi).
  • Od vlády potrebujeme jasný plán a zrozumiteľnú komunikáciu. Okrem vakcín a očkovacích miest potrebujeme vidieť, že očkovanie odsýpa, že pri ňom platia pravidlá pre všetkých. Že budeme zaočkovaní včas a bezpečne. Musíme dosiahnuť stav, keď sa o očkovaní hovorí v dobrom a ľudia sa ho chcú zúčastniť. A nie, aby sa len frflalo. Ak sa to politikom podarí, môžu stratenú dôveru získať späť.

 

Celý report Edelman Trust Barometer 2021 nájdete tu.