Duševné (ne)zdravie v čase korony: Pomôcť môžu nové technológie, ale aj správne spojenia

dusevne-zdravie-v-case-korony od Anna Michalková
Head of Public Affairs & Partner
8. januára 2021

V prieskume Ako sa máte Slovensko, ktorý v Seesame realizujeme od začiatku pandémie koronavírusu s agentúrou MNFORCE a Slovenskou akadémiou vied, sme sa bližšie pozreli aj na to, aký vplyv má toto neľahké obdobie na duševné zdravie. Výsledky nás upozornili na prežívanie mladých ľudí. Až 20 % respondentov z generácie do 39 rokov prezradilo, že prežíva depresívne pocity väčšinu alebo značnú časť času. V staršej generácií nad 60 rokov to je 14 %. Najhoršie sa pritom cítia tí, ktorí sa zároveň cítia veľmi ohrození epidémiou. 

Aj preto sa témou duševného zdravia a pomoci zaoberáme tento rok ešte viac: so Slovenskou psychiatrickou spoločnosťou sme zorganizovali už dve talkshows pre verejnosť, vďaka rozšírenej realite a avatarovi sme so spoločnosťou Janssen ukázali čo prežíva pacient s depresívnou poruchou, a vďaka dlhodobej spolupráci s občianskym združením NO MORE STIGMA sme pripravili program aj pre veľkého zamestnávateľa, spoločnosť Henkel Slovensko. Nezabudli sme pritom ani na našich vlastných zamestnancov – aj tým sme počas koronakrízy začali ponúkať workshopy a osobné poradenstvo s psychoterapeutkou. 

Ak sa chcete venovať tejto téme aj vy, ponúkame vám pár tipov:

 • Pozrite si video záznamy originálnych talkshows, ktoré sme pripravili s tými najlepšími slovenskými psychiatričkami a známym moderátorom Mišom Sabom. V tomto videu sa dozviete všetko, čo ste kedy chceli od psychiatra vedieť, ale hanbili ste sa spýtať:
  BEZHLAVO – Online talkshow s Michalom Sabom a odborníkmi k podpore duševného zdravia
   
 • A ak vás zaujíma, aký je rozdiel medzi depresiou a depkou, odpoveď nájdete v tomto videu:
  BEZ DEPRESIE – Online talkshow k duševnému zdraviu
   
 • Nebojte sa použiť netradičné technológie aj na vážne témy: Filtre, ktoré poznáme z Facebooku a slúžia najmä na zábavu – ako napríklad dokreslenie vtipných tváričiek – sa dajú použiť aj na zmysluplné posolstvá. Pozrite si, ako sme vďaka filtrom v rozšírenej realite ukázali najnovšie dáta o depresii a ako sme vďaka avatarovi ukázali, čo prežíva pacient s depresiou.  
 • Spájajte sa s osvedčenými expertmi, ktorí vedia, o čom hovoria: Aj veľké korporátne spoločnosti vedia rozmýšľať inovatívne a v prospech svojich zamestnancov. Vďaka prepojeniu mladých psychiatrov a psychoterapeutov z občianskeho združenia NO MORE STIGMA s naším klientom Henkel Slovensko, sme pripravili sériu talkshows, ktoré v reálnom čase mohli sledovať stovky zamestnancov. V priamom prenose kládli otázky na vybrané témy, ktoré ich najviac zaujímali. Dozvedeli sa tak nielen ako sa vyrovnať s vyššou mierou stresu, ktorý prináša táto doba, ale aj ako zvládať problémy v partnerských vzťahoch alebo ako bojovať so závislosťami. Výhodou je, že vďaka video nahrávkam si ktorýkoľvek zo zamestnancov môže pozrieť videá vtedy, keď ich zrovna potrebuje.
 • Podajte zamestnancom pomocnú ruku: Dôležité nie je hrať formu, ale priznať si, že táto doba vplýva na nás všetkých. Nikto z nás nie je rovnako efektívny a všetci sme oveľa viac zraniteľní. Preto sme aj my v Seesame privzali do tímu renomovanú psychoterapeutku, ktorá okrem praktických workshopov ponúka zamestnancom aj individuálne poradenstvo.

Obdobie, ktoré prežívame je nepredvídateľné a prináša so sebou viac otázok ako odpovedí. So správnymi očakávaniami a spojeniami sa však dá prežiť: a to aj v dobrom psychickom zdraví. Budeme radi, ak sa k nám pridáte a aj vy sa stanete ambasádormi duševného zdravia.