Tu je pár rád o tom, ako získavať fanúšikov, ktoré sme si doniesli z Kanady:
-
Nesnažte sa mať všetko pod kontrolou
Niektoré firmy majú tak jasnú predstavu o tom, ako o nich majú ľudia hovoriť alebo ako majú ich produkt používať, že ignorujú alebo až bojujú so všetkým čo sa tejto predstave vymyká. Treba si však uvedomiť, že keď je raz niečo vonku, už to nemáte úplne pod kontrolou. Ľudia môžu na vašu značku, produkt, iniciatívu reagovať rôzne. Vymyslia iné meno, pre produkt nájdu iné použitie alebo ho začnú meniť. Nesnažte sa ovládať všetko, naopak, naskočte na vlnu a podporujte ľudí aby okolo vás vytvárali čo najviac „alternatív“. Tvoriť a vymýšľať, to ľudí baví a pomáha okolo vašej značky budovať komunity.
Príklady:
- Zrazy „tunningových“ áut – výrobcovia konkrétnych modelov áut, ktoré sa „vylepšujú“ najčastejšie, určite neplánovali, že ich auto má byť čo najviac prerobené. No vzniká tak úplne nový, alternatívny obsah, ktorý ma pre značku pridanú hodnotu.
- Krtkova Torta – mňam do p*** – príbeh sám o sebe, no okrem popularity bolo vidno aj obrovský nárast v predaji tejto dobroty.
(odkaz na twitter)
https://twitter.com/drownedingin/status/1103044201720233985?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1103044201720233985%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.seesame.com%2Fco-robime%2F0%2F0%2F185%2F1%2F1%2Fmat-fanusika-a-zakaznika-nie-je-to-iste.html
-
Dajte ľudom aj niečo iné ako len samotný produkt
Nie každý klient je Apple a nie každý produkt je Ferrari. Niekedy proste pracujeme s príbehmi, ktoré nie sú až tak „sexi“. To však neznamená, že takéto značky nemôžu mať fanúšikov. Nájdite niečo, čo môžete ľudom ponúknuť navyše, niečo iné z čoho budú mať úžitok alebo zábavu, no stále to bude korešpondovať s príbehom či hodnotami značky. Toto sa lepšie ukazuje na príklade.
Príklad:
- Michelin je značka, ktorá predáva pneumatiky. Nijak extrémne záživný produkt. Nič čo by ľudia kupovali často alebo z čoho by mali výnimočný zážitok. Michelin však vie, že poskytujte bezpečnosť pri presune na nové miesta. A tak vymysleli niečo, čo bude pre ľudí užitočné – Michelinský guide. Zoznam tých najlepších reštaurácii po celom svete. A to už je trošku viac „sexy téma“.

Zdroj: guide.michelin.com
-
Choďte medzi ľudí
Sociálne siete nám dávajú neuveriteľné spektrum možností ako komunikovať. Nezabúdajme však, že online priestor je umelý a nedokáže plne nahradiť ľudskú interakciu, osobný zážitok. Je dokázané, že hlava reaguje na osobný zážitok inak. Čím ste bližšie, tým silnejšia je reakcia mozgu. Dajte ľudom príležitosť robiť veci osobne v reálnom svete. Nie všetko sa dá spraviť spoza monitoru. Môžu za to takzvané zrkadlové neuróny, ktoré sú omnoho aktívnejšie pri živej interakcii.
Príklady:
- Úplne iný zážitok máte z koncertu, ktorý prežijete naživo ako z koncertu ktorý si pustíte na YouTube. Pozriete si review na nový telefón na YouTube. Aj tak máte ale lepší pocit ak si ho pred kúpou môžete „ochytať“ v obchode. Viac o tomto feonéme v článku na portáli Wired (v angličtine).
-
Budujte prvú líniu fanúšikov medzi zamestnancami
Zamestnanci sú s firmou spätí najviac. Sú jej najbližšie a majú najviac osobnej skúsenosti, nie len s produktom, ale aj s firemnou kultúrou, hodnotami, vedením. Práve oni sú zrkadlom toho, či to, čo robíte, robíte dobre, a či to má zmysel. Ak o vás hovoria v dobrom, ľudia im väčšinou veria. No ak však o vás hovoria v zlom, tak im to veria určite. Pre každú firmu je preto veľmi dôležité komunikovať nie len so svojimi potenciálnymi zákazníkmi ale aj existujúcimi zamestnancami.
Príklad:
- Pekné príklady internej komunikácie si môžete pozrieť tu.
-
Uvoľnite svoj obsah
Táto rada je užitočná len pre tých, ktorí nemajú zbieranie emailových adries alebo platené predplatné ako svoj hlavný biznis. Ak si už dáte námahu a tvoríte obsah, nechajte ľudí aby si ho mohli prečítať, použiť a možno ho aj zdieľať s kamarátmi bez toho, aby ste od nich niečo chceli. Koľkokrát ste zo stránky odišli v momente, keď na vás vyskočilo registračné okno alebo keď ste museli nechať svoj email? Potrebujete email na každého, kto sa šuchol o stránku, alebo by vám stačila adresa tých, ktorých to naozaj zaujíma a sú ochotní sa prihlásiť na odber newslettera aj dobrovoľne? To najhoršie, čo sa vám môže stať je, že váš obsah bude konzumovať oveľa viac ľudí.
Príklad:
- Americká rocková kapela Greatful Dead kapela naštartovala svoju slávnu kariéru aj pomocou množstva free obsahu, ktorý svojim fanúšikom poskytla. Na rozdiel od ostatných kapiel na svojich koncertoch nezakázali ľudom nahrávať. Práve naopak, vyzývali ich aby si doniesli mikrofóny a šírili ich hudbu medzi kamarátmi klasickým peer-to-peer spôsobom. Greatful Dead boli naviac známy improvizáciou, takže bola každá nahrávka iná.