Michaela Benedigová
Managing Director & Partner

Falošní diskutéri sú strelou do vlastnej nohy

26. októbra 2018

Michaela Benedigová, Peter Jančárik

 

Článok Filipa Struhárika o falošných diskutéroch pravdepodobne vytvorených agentúrou na vylepšovanie imidžu firiem a politikov nás zobudil zo sna o tom, že takáto praktika nepatrí do sveta PR. Falošní diskutéri sú niečo, čo diskvalifikuje akúkoľvek firmu alebo organizáciu z infoscény a radí ju medzi dezinformačnú stoku. Ak dnes konšpirátori tvrdia, že mainstream klame rovnako ako všetci, tak toto im dalo lacnú muníciu. 

Sociálne siete sa okrem zdieľania užitočného obsahu stali aj nástrojom šírenia hoaxov, poloprávd a rozkladu dôvery. Lenže vo svete, kde nie je komu veriť, sa nedá robiť ani biznis. Falošní diskutéri sú ako rýchla jazda pod vplyvom alkoholu - môže to vyzerať ako vzrušujúca skratka, ale je to neakceptovateľná hlúposť, ktorá sa celkom isto skončí prúserom pre všetkých naokolo. Nemáme ilúzie o tom, že pre niektoré firmy to môže byť lákavé, ale žiadny PR profesionál so základnou intelektuálnou, etickou a hodnotovou výbavou také niečo svojmu klientovi nenavrhne. 

Ako agentúru, ktorá spoluzaložila projekt Konšpirátori.sk, a ktorá dlhodobo bojuje proti dezinformáciám, nás mimoriadne hnevá neprofesionálne a neetické správanie, ktoré len prehlbuje krízu dôvery a biedny stav verejného diskurzu na Slovensku. Úlohou komunikátorov nemá byť rozklad dôvery a porušovanie pravidiel, ale ukazovanie pozitívneho príkladu a prinavrátenie dôvery vo firmy a inštitúcie.

Reputácia dnes určuje úspešnosť a hodnotu firiem. Je dôležité, aby sme všetci odsúdili neprofesionálne a neetické správanie, ktoré prehlbuje krízu dôvery v spoločnosti, a aby sme aj na základe tohto prípadu starostlivo zvažovali, s kým a ako budeme spolupracovať. 

vrátiť sa hore
© Seesame 2018